Biznes dizaynga moslashish uchun vaqt berishni va Toshkentda peshlavhalarni joylashtirish uchun to‘lovni bekor qilishni so‘radi. Bu haqda 23-aprel kuni poytaxtning tashqi reklamasi va dizayn-kodi masalalariga bag‘ishlangan ochiq muloqotda so‘z bordi.
Korzinka supermarketlar tarmog‘i marketing departamenti rahbari Malik Karimov Toshkentning qabul qilingan dizayn-kodini “bir tomondan yaxshi o‘ylangan,” ammo shu bilan birga nazariy hujjat deb atadi, uning talablarini keng ko‘lamli o‘zgarishlar tufayli bir yil ichida ham amalga oshirish qiyin.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda umumiy uzunligi 100 km bo‘lgan 14 ta pilot ko‘chada joylashgan 240 ta supermarketdan 20 tasi peshlavhalarsiz ishlaydi.
U xalq deputatlari poytaxt Kengashi tomonidan 17 fevral kuni tasdiqlangan dizayn-kod qabul qilinishidan oldingi va keyingi vaziyatni tahlil qilishni taklif qildi.
“Dizayn-kod chiqqandan so‘ng, biz hujjatga muvofiq yangi joylarda peshlavhalarni joylashtiramiz. Biroq, mavjud 240 ta supermarketdagi vaziyat hamma joyda ham [dizayn-kod talablariga] javob bermaydi: ba’zi joylarda peshlavha kattaroq, ba’zi joylarda u tomda joylashgan, ba’zi joylarda esa savdo markazining fasadida, garchi u tomda bo‘lishi kerak bo‘lsa ham. Bunday jihatlar juda ko‘p. Bu barcha nozik jihatlarni tuzatish va barcha tadbirkorlarning manfaatlarini hisobga olish uchun vaqt […] va mablag‘ kerak. Yangi logotip yoki peshlavha buyurtma qilish uchun aylanmadan chiqarish kerak bo‘lgan katta mablag‘ talab etiladi. Kimda 60−80−100 mln so‘mlik peshlavhani olib tashlab, o‘rniga yangisini qo‘yishga mablag‘ bor?”, — deya savol qo‘ydi u.
Uchinchi taklif — reklama asosiy faoliyat turi bo‘lmagan biznesni ro‘yxatdan o‘tish yig‘imidan hamda ko‘rsatkichlar va peshlavhalar uchun har oylik to‘lovlardan ozod qilish. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu katta mablag‘ talab qiladi.
Bundan tashqari, Malik Karimov Toshkentda peshlavhalarni demontaj qilish davom etayotgani va kelishish tartiblarining murakkabligiga e’tibor qaratdi.
“Faqat to‘g‘ri tushuning. Biz mana shu aniqliklar bilan shug‘ullanayotganimizda, peshlavhalar buzib tashlanmoqda. Har safar logotip buzilganda, u buziladi va keyin uni ta’mirlash kerak bo‘ladi. Lavha bo‘lmasa, odamlar do‘kon yopildi deb o‘ylashadi. Pasport olish ancha oson bo‘lgan viloyat hokimliklari ishini alohida ta’kidlamoqchiman. Biz deyarli hamma narsa uchun pasport olamiz. Tushunarli, u yerda dizayn-kod yo‘q va ular Vazirlar Mahkamasining qaroriga amal qilishadi. Shunchaki Toshkent hokimligiga iltimos: yordam bering”, — deya xulosa qildi u.
O‘tgan hafta Biznes-ombudsman Toshkentning dizayn-kodini qonunga zidligi sababli qayta ko‘rib chiqishni, bahsli normalarni o‘zgartirishni va hujjatning kuchga kirish muddatini kechiktirishni tavsiya qilgan edi. Shuningdek, hujjatni biznes manfaatlarini hisobga olgan holda takomillashtirish taklif etilmoqda.

Бизнес попросил предоставить время для адаптации к дизайн-коду и отменить плату за размещение вывесок в Ташкенте. Об этом 23 апреля говорилось на открытом диалоге, посвященном вопросам внешней рекламы и дизайн-кода столицы.
Руководитель департамента маркетинга сети супермаркетов Korzinka Малик Каримов назвал принятый дизайн-код Ташкента «с одной стороны хорошо продуманным», но в то же время теоретическим документом, требования которого сложно реализовать даже в течение года из-за масштабных изменений. По его словам, на сегодня 20 из 240 действующих супермаркетов, расположенных на 14 пилотных улицах общей протяженностью 100 км, работают без вывесок.
Он предложил проанализировать ситуацию до и после принятия дизайн-кода, который столичный Кенгаш народных депутатов утвердил 17 февраля.
«После выхода дизайн-кода мы размещаем вывески на новых локациях в соответствии с документом. Однако не везде ситуация на действующих 240 супермаркетах соответствует [требованиям дизайн-кода]: где-то вывеска больше, а где-то она расположена на крыше на торгового центра, хотя [по требования нового дизайн-кода] должна быть на фасаде. Таких нюансов очень много. Чтобы исправить все эти нюансы и учесть интересы всех предпринимателей, нужно время […] и средства. Для заказа нового логотипа или вывески требуются значительные средства, которые нужно вывести из оборота. У кого есть лишние средства на то, чтобы снять вывеску за 60−80−100 млн сумов и поставить вместо нее новую?», — задался он вопросом.
Третье предложение — освободить бизнес, для которого реклама не является основной деятельностью, от ежемесячных платежей за указатели и вывески. По его словам, это потребует значительных средств.
Кроме того, Малик Каримов обратил внимание на продолжающийся демонтаж вывесок и сложность процедур согласования в Ташкенте.
«Просто поймите правильно. Пока мы вот этим выяснением занимаемся, вывески сносят. Каждый раз, когда логотип сносят, он ломается, и его потом надо ремонтировать. Пока вывески нет, люди думают, что магазин закрылся. Я бы хотел отметить работу хокимиятов регионов, где паспорта получить гораздо легче. Мы получаем паспорта практически на все, что подаем. Понятно, что там нет дизайн-кода, и они руководствуются постановлением Кабинета министров. Просто просьба к хокимияту Ташкента: помогите», — резюмировал он.
На прошлой неделе Бизнес-омбудсман рекомендовал пересмотреть дизайн-код Ташкента из-за противоречий закону, изменить спорные нормы и перенести срок вступления документа в силу. Также предлагается доработать документ с учетом интересов бизнеса.