O‘zbekiston temir yo‘llari (O‘TY) Toshkent va Xiva o‘rtasida Jaloliddin Manguberdi tezyurar poyezdini rasman yo‘lga qo‘ydi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
5-may kuni ertalab Toshkent-Markaziy (Shimoliy) vokzalida ushbu harakatni ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘TY rahbarining birinchi o‘rinbosari Hikmatulla Raxmetov, Janubiy Koreyaning O‘zbekistondagi elchisi Von Do-Yon, shuningdek, ishlab chiqaruvchi — Hyundai Rotem delegatsiyasi ishtirok etdi.
Poyezd 250 km/soatgacha tezlikga erisha oladi va shaharlar o‘rtasidagi 1220 kilometr masofani 7,5 soatda bosib o‘tadi — bu mavjud tezyurar poyezdlardan deyarli ikki baravar tezroq.
Uzunligi 175 metr bo‘lgan 7 vagonli tarkib 389 o‘ringa mo‘ljallangan. Poyezdlar O‘zbekistonning iqlim sharoitiga to‘liq moslashtirilgan va -40 dan +50 darajagacha bo‘lgan haroratda harakatlana oladi, shuningdek, qum-bo‘ronlaridan himoyalangan.
Yo‘lovchilar poyezdda o‘rindiqlarni ikki yo‘nalish bo‘yicha burishlari mumkin. Vagonlar videokuzatuv kameralari, shuningdek, xarita va harakat tezligini ko‘rsatadigan maxsus ekranlar bilan jihozlangan.
Poyezdni ishga tushirish uchun Buxoro-Urganch-Xiva temir yo‘lining 450 kilometri elektrlashtirildi. Ishga tushirishdan oldin O‘TY va Hyundai Rotem mutaxassislari harakat xavfsizligini ta’minlash maqsadida bir qator rejali texnik sinovlar va nazorat ishlarini o‘tkazdilar.
Jaloliddin Manguberdi poyezdi Toshkent va Xiva oralig‘ida haftasiga uch marta qatnab, Samarqand, Buxoro va Urganch shaharlarida to‘xtab o‘tadi.
Poyezdlar quyidagi jadval asosida qatnaydi:
- Toshkentdan jo‘nash — 7:00, Xivaga yetib borish — 14:31 (seshanba, payshanba, shanba);
- Xivadan jo‘nash — 7:20, Toshkentga yetib borish — 14:51 (chorshanba, juma, yakshanba).
Hyundai Rotem poyezdi
10-dekabr kuni Janubiy Koreyaning Changvon shahridagi Masan portidan O‘zbekistonga yuqori tezlikda harakatlanuvchi Hyundai Rotem poyezdlarining birinchi partiyasi jo‘natildi. Kompaniya 2027-yilgacha qolgan 35 ta vagonni (besh tarkibni) yetkazib berishni rejalashtirmoqda.
Temiryo‘lekspress matbuot kotibi Sanjar Abduxalilovning ma’lum qilishicha, birinchi poyezd 2026-yil boshida kelishi kutilmoqda. Keyin yuqori tezlikdagi poyezd uch oylik dinamik sinovlardan o‘tkaziladi. Birinchi tijorat reysi 2026-yilning ikkinchi choragiga (aprel-iyun) ko‘zda tutilgan.
Dekabr oyi oxirida mazkur tezyurar poyezdlar O‘zbekistonga multimodal yo‘l bilan yetkazilayotgani haqida xabar berilgandi. Toshkent-Xiva tezyurar poyezdi 2026-yil martidan keyin ishga tushirilishi aytilgandi. Joriy yilning fevralida tarmoqlarda Hyundai Rotem poyezdlari O‘zbekistonda texnik sinovdan o‘tkazilayotgani haqida xabarlar tarqalgandi.
Mart oyining o‘rtalarida Shavkat Mirziyoyev Samarqanddan Narpay tumaniga yangi Hyundai Rotem poyezdida keldi. Jaloliddin Manguberdi sharafiga nomlangan ushbu poyezd O‘zbekistonga olib kelinadigan oltita Hyundai Rotem tarkibining birinchisi bo‘ldi. Poyezd yetti vagondan iborat bo‘lib, soatiga 260 km tezlikka erisha oladi.
Yuqori tezlikda harakatlanuvchi poyezdlarni yetkazib berish mavzusi prezidentning 3-may kuni Janubiy Koreya bosh vaziri o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Ku Yun-Chxol bilan uchrashuvida ko‘tarilgan edi.
Koreya Eksimbanki huzuridagi Taraqqiyot uchun hamkorlik jamg‘armasining (EDCF) imtiyozli mablag‘lari hisobidan temir yo‘l transportini yetkazib berish masalalari muhokama qilindi.
Avvalroq Spot Chexiyaning Škoda Group kompaniyasi O‘zbekistonga 10 ta elektropoyezd yetkazib berishi haqida yozgandi.

«Узбекистон темир йуллари» официально запустила высокоскоростной поезд «Джалолиддин Мангуберди» между Ташкентом и Хивой. Об этом сообщила пресс-служба государственной компании.
Церемония запуска прошла утром 5 мая на вокзале «Ташкент-Центральный» (Северный). В ней участвовали первый замглавы УТЙ Хикматулла Рахметов, посол Южной Кореи в Узбекистане Вон До-Ён, а также делегация производителя — Hyundai Rotem.
Состав развивает скорость до 250 км/ч и преодолевает 1022 километра пути между городами за 7,5 часов — почти вдвое быстрее существующих скорых поездов.
Вместимость 7-вагонного состава длиной 175 метров — 389 мест. Поезда полностью адаптированы к климатическим условиям Узбекистана и могут передвигаться при температурах от -40 до +50 градусов, а также имеют защиту от песчаных бурь.
Пассажиры могут поворачивать сиденья в поезде в обе стороны. Вагоны оснащены камерами видеонаблюдения, а также специальными экранами с показом карты и скорости движения.
Для запуска поезда были электрифицированы 450 километров железной дороги Бухара — Ургенч — Хива. Перед запуском специалисты УТЙ и Hyundai Rotem провели серию плановых технических испытаний и контрольные работы в целях обеспечения безопасности движения.
Поезд «Джалолиддин Мангуберди» будет курсировать между Ташкентом и Хивой трижды в неделю, с остановками в Самарканде, Бухаре и Ургенче.
Отправления будут происходить по следующему графику:
- выезд из Ташкента — 7:00, прибытие в Хиву — 14:31 (вторник, четверг, суббота);
- выезд из Хивы — 7:20, прибытие в Ташкент — 14:51 (среда, пятница, воскресенье).
В середине марта Шавкат Мирзиёев прибыл из Самарканда в Нарпайский район на новом поезде Hyundai Rotem. Этот поезд, названный в честь полководца Джалолиддина Мангуберды, стал первым из шести составов Hyundai Rotem, которые будут доставлены в Узбекистан. Поезд включает семь вагонов и способен развивать скорость до 260 км/час.
Тема поставки высокоскоростных поездов затрагивалась на встрече президента с вице-премьером — министром экономики и финансов Южной Кореи Ку Юн-Чхолем 3 мая. Обсуждались поставки железнодорожного транспорта за счет льготных средств Фонда сотрудничества в целях развития (EDCF) при Эксимбанке Кореи.