O‘zbekiston Afg‘onistonda Hayraton-Mozori-Sharif temir yo‘l liniyasida yangi yuk terminalini ochdi, deya xabar berdi O‘zbekiston temir yo‘llari matbuot xizmati.
21-may kuni davlat kompaniyasi delegatsiyasi Hayraton-Mozori-Sharif liniyasi qismida qurilish-tiklash ishlari yakunlangan quruq portning ochilish marosimida ishtirok etish uchun Mozori-Sharifga tashrif buyurdi.
Tadbir doirasida terminalga birinchi yuk poyezdi yetib keldi va shundan so‘ng yuk tushirish ishlari rasman boshlandi.
O‘TYning ta’kidlashicha, obyektning ishga tushirilishi uning to‘laqonli faoliyatini boshlab berdi va yo‘nalish bo‘ylab yuk tashish hajmini yanada oshirish uchun asos bo‘ldi.
O‘zbekiston temir yo‘llari boshqaruvi raisi Zufar Narzullayev Afg‘oniston bosh vazirining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Mulla Abdul G‘ani Barodar bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Tomonlar liniyaning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini yanada oshirish, jumladan, Naibobod stansiyasida uzunligi 1650 metr bo‘lgan qo‘shimcha kirish yo‘lini qurish chora-tadbirlarini muhokama qildilar.
Loyiha yuk vagonlariga ishlov berish hajmini oshirish, ularning to‘xtab qolish vaqtini qisqartirish va temir yo‘l infratuzilmasi samaradorligini oshirish imkonini berishi kutilmoqda.
Afg‘oniston tomoni tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlab, texnik va qurilish ishlarini tezkorlik bilan tashkil etishni topshirdi, shuningdek, kelayotgan yuklarni o‘z vaqtida qayta ishlashni ta’minlashga tayyorligini ma’lum qildi.
Hayraton-Mozori-Sharif tarmog‘i 2010-yilda qurilgan va ekspluatatsiya boshlanganidan beri Sogdiana Trans boshqaruvida bo‘lgan. 2024-yilda 75 km uzunlikdagi liniya, shuningdek, Naibobod stansiyasi rekonstruksiya qilindi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Afg‘onistondan yiliga 300 ming tonnagacha kartoshka import qilmoqchi ekanligi haqida yozgandi.

Узбекистан открыл новый грузовой терминал на железнодорожной линии Хайратон — Мазари-Шариф в Афганистане, сообщила пресс-служба «Узбекистон темир йуллари».
21 мая делегация госкомпании посетила Мазари-Шариф для участия в церемонии открытия сухого порта, где были завершены строительно-восстановительные работы на участке линии Хайратон — Мазари-Шариф.
В рамках мероприятия на терминал прибыл первый грузовой состав, после чего официально начались разгрузочные операции. В УТЙ отметили, что запуск объекта обозначил старт его полноценной работы и стал основой для дальнейшего увеличения объемов грузоперевозок по маршруту.
Председатель правления «Узбекистон темир йуллари» Зуфар Нарзуллаев провел переговоры с заместителем премьер-министра Афганистана по экономическим вопросам Муллой Абдул Гани Барадаром.
Стороны обсудили меры по дальнейшему увеличению пропускной способности линии, включая строительство дополнительного подъездного пути длиной 1650 метров на станции Наибабад. Ожидается, что проект позволит нарастить объемы обработки грузовых вагонов, сократить время их простоя и повысить эффективность железнодорожной инфраструктуры.
Афганская сторона поддержала инициативы и поручила оперативно организовать технические и строительные работы, а также заявила о готовности обеспечить своевременную обработку поступающих грузов.
Ветка Хайратон — Мазари-Шариф была построена в 2010 году и с начала эксплуатации находилась в управлении Sogdiana Trans. В 2024 году линия длиной 75 км, а также станция Наибабад проходили реконструкцию.
Ранее Spot писал, что Узбекистан планирует импортировать до 300 тысяч тонн картофеля в год из Афганистана.