1-iyundan O‘zbekistondagi avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor stansiyalari avtomobillar uchun metan narxini oshirdi. Bunga ijtimoiy tarmoqlarda e’tibor qaratildi.
Siqilgan tabiiy gazning yangi narxlari bir kubometr uchun 5700 so‘mdan 5800 so‘mgacha (aksiz solig‘i va QQSni hisobga olgan holda) o‘zgarib turadi. Bungacha o‘rtacha narx 5250 so‘mni bo‘lgan — o‘sish 8,5−10% ni tashkil qilgan.
Foto: ijtimoiy tarmoqlar
Narxlarning oshishi Vazirlar Mahkamasi tomonidan 15-may kuni tasdiqlangan tabiiy gazning yangi tariflari kuchga kirishi bilan bir vaqtda sodir bo‘ldi.
Qarorga ko‘ra, AGTKSHlar uchun 1 kub metr tabiiy gaz narxi 2700 so‘mni tashkil etadi.
Oxirgi marta narxlar 2025-yil 1-mayda oshgan edi. O‘shanda metan yoqilg‘i quyish shoxobchalari uchun gazning sotish narxi qariyb 39% ga oshib, bir kubometr uchun 2500 so‘mni, yakuniy iste’molchilar uchun esa 5200 so‘mni tashkil etgan edi.

С 1 июня автомобильные газонаполнительные компрессорные станции Узбекистана подняли цены на метан для автомобилей. На это обратили внимание в социальных сетях.
Новые расценки сжатого природного газа варьируются от 5700 до 5800 сумов за кубометр (с учетом акциза и НДС). До этого средняя цена составляла 5250 сумов — рост составил 8,5−10%.
Фото: соцсети
Повышение цен произошло одновременно со вступлением в силу новых тарифов на природный газ, утвержденных Кабинетом министров 15 мая. Согласно постановлению, стоимость 1 кубометра природного газа для АГНКС составляет 2700 сумов.
В предыдущий раз цены увеличились 1 мая 2025 года. Тогда отпускная цена газа для метановых заправок выросла почти на 39% и составила 2500 сумов за кубометр, а цена для конечных потребителей достигла 5200 сумов.