Avvalroq Spot O‘zbekistonda integratsiyalashgan atom elektr stansiyasining birinchi energiya blokini qurish ishlari boshlangani haqida yozgandi. Jarayonga Shavkat Mirziyoyev va Rossiya prezidenti Vladimir Putin start berdi.
Vladimir Putin videokonferensiya orqali bo‘lajak AESning birinchi energobloki poydevoriga beton quyishning boshlanishi ishning amaliy bosqichga o‘tishini anglatishini aytdi.
Har biri 1000 MVt bo‘lgan ikkita yirik 3+ avlod reaktorlari va har biri 55 MVt bo‘lgan ikkita kichik energoblokni o‘z ichiga olgan integratsiyalashgan stansiyaning O‘zbekiston tomonidan tanlangan “noyob sxemasi” “dunyoda o‘xshashi yo‘q va AESni maksimal darajada quvvatli va samarali qilish imkonini beradi”.
Ishga tushirilgandan so‘ng AES har yili qariyb 17 mlrd kVt/soat energiya ishlab chiqarib, O‘zbekiston energiya iste’molining 15%ini ta’minlaydi. “Bu mamlakatning va umuman butun Markaziy Osiyoning energetika xavfsizligini mustahkamlashga haqiqiy hissa qo‘shadi”, — dedi Rossiya prezidenti.
Rosatom AES qurilishida MAGATEning barcha qat’iy xavfsizlik standartlari va ekologik talablarini hisobga olgan holda “eng zamonaviy texnologiyalar va muhandislik yechimlarini” qo‘llashga tayyorlanmoqda.
Uning so‘zlariga ko‘ra, loyiha O‘zbekistondagi ko‘plab korxonalarni turdosh buyurtmalar bilan ta’minlaydi: yangi ish o‘rinlari yaratiladi, montaj ishlariga, materiallar yetkazib berishga, transport va boshqa xizmatlar ko‘rsatishga mahalliy pudratchilar faol jalb etiladi. Qurilish maydonchasida jami 15 mingga yaqin kishini ishlatish rejalashtirilgan.
“Rossiya nafaqat atom elektr stansiyasini quradi, balki o‘zbekistonlik hamkorlarga imtiyozli eksport kreditini taqdim etadi, shuningdek, stansiyaning butun hayotiy sikli davomida qo‘llab-quvvatlaydi. Bu reaktor yoqilg‘isini uzoq muddatli yetkazib berish, servis va texnik xizmat ko‘rsatish, ishlatilgan yadroviy materiallarni qayta ishlash majburiyatlarini o‘z ichiga oladi. Aslida, mamlakatimiz ko‘magida O‘zbekistonda milliy yuqori texnologiyali yadro sanoati shakllanmoqda”, — dedi Putin.
Rossiya prezidenti Rosatom o‘zbekistonliklarga energetika, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot va boshqa sohalarda foydalanish mumkin bo‘lgan noyob tinch atom texnologiyalarini taqdim etishini ma’lum qildi.
Shuningdek, Rossiya O‘zbekistonga bo‘lajak stansiya uchun malakali muhandis kadrlar, texnik va boshqaruv kadrlarini tayyorlashda ko‘maklashadi. Hozirda Rossiya oliy o‘quv yurtlarida atom energetikasi bilan bog‘liq yo‘nalishlarda 400 ga yaqin o‘zbekistonlik tahsil olmoqda, yana 300 dan ortig‘i MMFI Milliy tadqiqot yadro universiteti Toshkent filialida tahsil olmoqda.
O‘z navbatida, Shavkat Mirziyoyev AES to‘liq loyiha quvvatiga chiqqach, O‘zbekistonda elektr energiyasi ishlab chiqarishga salmoqli hissa qo‘shishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu loyiha kichik modulli atom generatsiyasi va yirik bazaviy energetika sohasidagi so‘nggi yutuqlarni o‘zida mujassam etgan bo‘lib, dunyoda o‘xshashi yo‘q.
“Shu bilan birga, xavfsizlik biz uchun mutlaq va so‘zsiz ustuvor vazifadir. Stansiya qurilishi, uni foydalanishga tayyorlash eng zamonaviy xalqaro standartlar, ilg‘or muhandislik yechimlari asosida va MAGATEning doimiy nazorati ostida amalga oshirilmoqda”, — dedi u.
Avvalroq O‘zatom direktori Azim Axmedxadjayev O‘zbekistonda AES elektri narxi kVt/soat uchun 1000 so‘mdan past bo‘lishini ma’lum qilgandi.

Как ранее писал Spot, в Узбекистане начато строительство интегрированной атомной электростанции. Разрешение на начало сооружения первого энергоблока дали Шавкат Мирзиёев и президент России Владимир Путин.
Владимир Путин в режиме видеоконференции заявил, что начало заливки бетона в фундамент первого энергоблока будущей АЭС означает переход работы в практическую плоскость.
Выбранная Узбекистаном «уникальная схема» интегрированной станции, включающей два больших реактора поколения 3+, каждый по 1000 МВт и два малых энергоблока по 55 МВт, «не имеет аналогов в мире и позволит сделать АЭС максимально мощной и эффективной».
После ввода в строй АЭС ежегодно будет производить порядка 17 млрд кВт·ч энергии, обеспечивая до 15% энергопотребления Узбекистана. «Это станет реальным вкладом в укрепление энергетической безопасности и республики, да пожалуй, и всей Центральной Азии в целом», — отметил президент РФ.
«Росатом» готовится применять при сооружении АЭС «самые современные технологии и инженерные решения» с учетом всех строгих стандартов безопасности и экологических требований МАГАТЭ.
По его словам, проект обеспечит смежными заказами многие узбекистанские предприятия: появятся новые рабочие места, будут активно привлекаться местные подрядчики к монтажу, поставкам материалов, предоставлению транспортных и других услуг. В общей сложности на стройплощадке планируется задействовать порядка 15 тыс. человек.
«Важно, что Россия не только построит АЭС, но и предоставит партнерам из Узбекистана льготный экспортный кредит, а также окажет поддержку на всем жизненном цикле работы станции. Это включает обязательства по долгосрочной поставке реакторного топлива, сервисному и техническому обслуживанию, по обращению с отработавшим ядерным материалом. По сути, при содействии нашей страны в Узбекистане формируется национальная высокотехнологичная ядерная индустрия», — заявил Путин.
Глава российского государства сообщил, что «Росатом» передаст узбекистанцам уникальные технологии мирного атома, которые можно использовать в энергетике, сельском хозяйстве, медицине и других отраслях.
Также Россия окажет содействие Узбекистану в подготовке квалифицированных инженерных кадров, технических и управленческих кадров для будущей станции. Сейчас в российских вузах по направлениям, связанным с ядерной энергетикой, получают образование порядка 400 узбекистанцев, еще более 300 учатся в Ташкентском филиале МИФИ.
В свою очередь, Шавкат Мирзиёев отметил, что после выхода на полную проектную мощность АЭС внесет значимый вклад в генерацию электроэнергии в Узбекистане. По его словам, этот проект не имеет аналогов в мире, объединяя в себе последние достижения в области маломодульной атомной генерации и крупной базовой энергетики.
«При этом подчеркну, безопасность является для нас абсолютным и безусловным приоритетом. Сооружение станции, подготовка ее к эксплуатации осуществляются на основе самых современных международных стандартов, передовых инженерных решений и под постоянным контролем МАГАТЭ», — подчеркнул он.
- два энергоблока с реакторами ВВЭР-1000 поколения 3+,
- два энергоблока с реакторами РИТМ-200Н (по 55 МВт каждый).
Ранее Spot писал, что глава «Узатома» не исключил привлечение российского кредита для сооружения АЭС.