Majlisda Senat Markaziy bankning 2025-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotini eshitdi. Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi Kutbidin Burxanov 2025-yilda bankomatlar orqali naqd pul yechib olishda texnik nosozliklar bilan bog‘liq 290 mingta holat aniqlanganini qayd etdi: bankomatlar naqd pul bermagan yoki kartalar qolib ketgan.
Bunday holatlar bo‘yicha 10 mingga yaqin murojaat 15 kundan ortiq muddatda hal etilgan, 3 mingdan ortiq fuqaro ichki ishlar organlariga murojaat qilishga majbur bo‘lgan.
Senatorning ta’kidlashicha, huquq-tartibot idoralari xodimlari ushbu texnik nosozliklar tufayli jinoyatchilikning oldini olish o‘rniga yuzaga kelgan muammolarni hal qilish bilan shug‘ullanishga majbur bo‘lgan.
Burxanov Markaziy bank bunday holatlarning oldini olish va aholi muammolarini tezroq hal qilish borasida qanday choralar ko‘rayotganini so‘radi.
banklar, bankomat, markaziy bank, nosozlik
Markaziy bank raisi Timur Ishmetov muammo mavjudligini tan olib, bankomatlar bilan bog‘liq 291 mingta holatni yuqori ko‘rsatkich deb atadi. Shu bilan birga, u 2025-yilda bankomatlar orqali 341 mln operatsiya amalga oshirilganini, muammoli tranzaksiyalar ulushi esa atigi 0,08% ni tashkil etganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday holatlarning 85%i banklar faoliyati bilan bog‘liq emas. Ularning taxminan 20%i bankomatda kerakli nominaldagi kupyuralarning yo‘qligi, yana 20% ga yaqini kartaning bloklanishi yoki PIN-kodning noto‘g‘ri kiritilishi tufayli sodir bo‘ladi. 15% holatda aloqa yo‘qligi, yana 10% holatda esa elektr ta’minotidagi uzilishlar sabab bo‘ladi. Bevosita banklar va to‘lov tizimlari operatorlariga 46 mingga yaqin holat (15%) to‘g‘ri keladi
Markaziy bank rahbari regulyator bankomatlardagi har bir operatsiyani nazorat qila olmasligini qayd etdi. Shu bilan birga, Markaziy bank iste’molchilar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish va banklarning mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifati uchun mas’uliyatini oshirish niyatida.
“Biz me’yorlar orqali emas, balki iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish nuqtayi nazaridan yondashishni boshladik. Ularni ishlab chiqish uzoq vaqt talab qiladi. […] Bundan buyon shunday yo‘l tutamiz-ki, biz shoshmasdan me’yorlarni ishlab chiqamiz, lekin banklarga avvaldan biz shu yo‘nalish bo‘yicha yurishimizni [tushuntirib], ko‘rsatma xatlarini chiqaryapmiz”, — dedi Ishmetov.
Regulyator allaqachon banklarga to‘lov infratuzilmasi sifatini oshirish va naqd pul yechib olishdagi muammolarni texnik nosozliklar emas, balki mijozlar huquqlarining ehtimoliy buzilishi sifatida ko‘rib chiqish majburiyatini yuklagan.
Shuningdek, Markaziy bank bir qator me’yoriy hujjatlarni ham tayyorladi. Ulardan birinchisi 6-avgustdan kuchga kiradi va bankomatlardan foydalanishda mijozlarga xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq qoidabuzarliklar uchun banklarga moliyaviy jarimalar qo‘llashni nazarda tutadi.
May oyida Markaziy bank banklar va to‘lov xizmatlariga bankomatlar sifatini yaxshilash bo‘yicha topshiriq bergan edi. Naqd pul berilmasligi, kartaning bankomatda qolib ketishi yoki muvaffaqiyatsiz operatsiyalar uchun komissiya ushlab qolinishi kabi holatlar iste’molchilar manfaatlariga ta’sir qilmoqda.
Avvalroq Spot banklarga mijozlarning tizimli muammolarini hal qilish majburiyati yuklatilishi mumkinligi haqida yozgan edi.

Центральный банк с августа сможет начать штрафовать банки Узбекистана за сбои при снятии наличных через банкоматы. Об этом 13 июня заявил председатель правления ЦБ Тимур Ишметов на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса. В ходе заседания Сенат заслушал отчет Центрального банка о деятельности за 2025 год.
Председатель Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности Кутбидин Бурханов сообщил, что в 2025 году было зафиксировано около 290 тыс. случаев, связанных со сбоями при снятии наличных через банкоматы. По его словам, из-за технических неисправностей банкоматы не выдавали деньги или удерживали банковские карты.
Около 10 тыс. обращений по таким случаям рассматривались более 15 дней, а свыше 3 тыс. граждан были вынуждены обращаться в органы внутренних дел.
Сенатор отметил, что сотрудникам правоохранительных органов приходилось заниматься решением проблем, вызванных техническими сбоями в банкоматах коммерческих и государственных банков.
В связи с этим он поинтересовался, какие меры Центральный банк принимает для решения подобных ситуаций и предотвращения их повторения в будущем.
банкоматы, тимур ишметов, центральный банк
Кутбидин Бурханов. Фото: скриншот
Глава Центробанка Тимур Ишметов признал наличие проблемы, назвав 291 тыс. инцидентов с банкоматами «высоким показателем». При этом он отметил, что в 2025 году через банкоматы было проведено 341 млн операций, а доля проблемных транзакций составила всего 0,08%.
По его словам, около 85% таких случаев не связаны напрямую с деятельностью банков. Так, примерно 20% инцидентов происходят из-за отсутствия в банкомате купюр нужного номинала, еще около 20% — из-за блокировки карты или неправильного ввода PIN-кода. В 15% случаев причиной становится отсутствие связи, а еще в 10% — перебои с электроснабжением. Непосредственно на банки и операторов платежных систем приходится около 46 тыс. инцидентов (15%).
Глава ЦБ подчеркнул, что регулятор не может контролировать каждую операцию в банкоматах. Вместе с тем Центробанк намерен усилить защиту прав потребителей и повысить ответственность банков за качество обслуживания клиентов.
«Мы начали подходить к этому вопросу не через установление нормативов, а с точки зрения защиты прав потребителей. […] Впредь мы поступаем следующим образом: будем постепенно разрабатывать нормы, но при этом уже дали понять банкам, в каком направлении движемся, и, действуя на опережение, направляем им письма с указаниями», — заявил он.
Тимур Ишметов. Фото: Сенат
Кроме того, регулятор уже обязал банки повысить качество работы платежной инфраструктуры и рассматривать проблемы при снятии наличных не как технические сбои, а как возможное нарушение прав клиентов.
Центробанк также подготовил ряд нормативных документов. Первый из них вступит в силу 6 августа и предусматривает применение финансовых санкций к банкам за нарушения, связанные с обслуживанием клиентов при использовании банкоматов.
В мае ЦБ поручил банкам и платежным сервисам улучшить качество работы банкоматов. Первый замглавы регулятора Нодирбек Сайдуллаев отметил необходимость устранить проблемы при снятии наличных. Он призвал рассматривать случаи списания денег с карты без выдачи наличных, застревания карт или удержания комиссии за невыполненную операцию как приоритетные задачи.