6-iyul kuni Shavkat Mirziyoyev neft-gaz tarmog‘ida navbatdagi kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ishlarining borishi yuzasidan axborot bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
2026−2027-yillar kuz-qish mavsumida aholi, ijtimoiy soha obyektlari va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya resurslari bilan barqaror ta’minlash maqsadida ishlab chiqilgan kompleks chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi. Tabiiy va suyultirilgan gaz yetkazib berish, magistral va hududiy gaz tarmoqlarini ta’mirlash, yoqilg‘i zaxiralarini shakllantirish hamda avariya-tiklash brigadalarining shayligini ta’minlash bo‘yicha aniq vazifalar qo‘yildi.
Mavsumgacha magistral gaz quvurlarining 53,7 kilometr nuqsonli qismini almashtirish, kompressor stansiyalaridagi 77 ta gaz haydash agregatini mukammal ta’mirlash rejalashtirilgan.
Shuningdek, 881 ta mahalladagi 220 ming xonadonning gaz ta’minotini yaxshilash va texnologik yo‘qotishlarni qisqartirish uchun uch bosqichli taqsimlash tizimidan ikki bosqichli tizimga o‘tkazish ko‘zda tutilgan. 711,9 km gaz tarmog‘i va 400 ta gaz taqsimlash punkti ta’mirlanib, rekonstruksiya qilinadi.
Kuz-qish mavsumida aholiga 325,7 ming tonna suyultirilgan gaz yetkazib berish, shu jumladan, borish qiyin bo‘lgan 229 ta qishloqdagi 104,7 ming iste’molchini 8,2 ming tonna suyultirilgan gaz bilan ta’minlash belgilangan.
Qish uchun yoqilg‘i zaxiralarini shakllantirish bo‘yicha ham choralar ko‘rilmoqda. Jumladan, dekabr-yanvar oylari uchun 120 ming tonna avtobenzin zaxirasini yaratish rejalashtirilgan. Issiqlik elektr stansiyalariga mavsum davomida 4,161 mln tonna ko‘mir yetkazib berish prognoz qilinmoqda.
O‘zbekneftgaz tizimidagi korxonalarda texnologik barqarorlikni ta’minlash maqsadida 90 ta texnologik qurilmada ta’mirlash ishlari amalga oshiriladi. Bu ishlab chiqarish quvvatlarining uzluksiz ishlashi, aholi va iqtisodiyot tarmoqlariga energiya resurslarini barqaror yetkazib berishga xizmat qiladi.
Tayyorgarlik ishlari faqat neft-gaz tizimi bilan cheklanmay, umumiy energetika va kommunal sohalar bilan uzviy bog‘liq holda olib borish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Shu maqsadda respublika va hududiy komissiyalar faoliyatini yo‘lga qo‘yib, mavsumga tayyorgarlik ishlarini muvofiqlashtirish va doimiy nazorat qilib borish topshirildi.
Mutasaddilarga belgilangan chora-tadbirlar ijrosini qat’iy nazorat qilish, mavsumga tayyorgarlik ishlarini muddatida va sifatli yakunlash, aholi hamda ijtimoiy soha obyektlariga tabiiy va suyultirilgan gaz, shuningdek, boshqa yoqilg‘i resurslarini barqaror yetkazib berish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.
Avvalroq Spot gaz ta’minotidagi tekshiruvlarda 1,44 trln so‘mlik noqonuniy iste’mol fosh etilgani haqida yozgan edi.

6 июля Шавкат Мирзиёев ознакомился с докладом о ходе подготовки нефтегазовой отрасли к осенне-зимнему сезону 2026−2027 годов, сообщила пресс-служба президента.
На совещании рассмотрены комплексные меры, разработанные для обеспечения стабильного снабжения энергетическими ресурсами населения, объектов социальной сферы и отраслей экономики в предстоящий осенне-зимний период. В частности, определены задачи по поставкам природного и сжиженного газа, ремонту магистральных и региональных газовых сетей, формированию запасов топлива, а также обеспечению готовности аварийно-восстановительных бригад.
В части газоснабжения до начала сезона планируется заменить 53,7 км дефектных участков магистральных газопроводов и провести капитальный ремонт 77 газоперекачивающих агрегатов на компрессорных станциях. Для улучшения газоснабжения 220 тыс. домохозяйств в 881 махалле и сокращения технологических потерь предусмотрен перевод распределительной схемы с трехступенчатой на двухступенчатую. Кроме того, будут капитально отремонтированы и реконструированы 711,9 км газовых сетей и 400 газораспределительных пунктов.
В осенне-зимний период планируется поставить 325,7 тыс. тонн сжиженного газа, из которых 8,2 тыс. тонн направят 104,7 тыс. потребителям в 229 труднодоступных населенных пунктах.
На декабрь-январь формируется резерв в объеме 120 тыс. тонн автомобильного бензина. На протяжении отопительного сезона тепловым электростанциям планируется поставить 4,161 млн тонн угля.
На предприятиях «Узбекнефтегаза» будут проведены ремонтные работы на 90 технологических установках. Это позволит обеспечить бесперебойную работу производственных мощностей и стабильно снабжать население и отрасли экономики энергетическими ресурсами.
Президент подчеркнул, что подготовительные работы не должны ограничиваться нефтегазовой отраслью — их необходимо вести в комплексе с энергетическим и коммунальным секторами. Поручено организовать работу республиканской и территориальных комиссий и установить постоянный контроль за ходом подготовки к сезону.
Ответственным лицам даны поручения по обеспечению строгого контроля за исполнением намеченных мероприятий, своевременному и качественному завершению подготовки к осенне-зимнему сезону, стабильному снабжению населения и объектов социальной сферы природным и сжиженным газом, а также другими видами топлива.