Samarqand avtomobil zavodi (SamAuto) Turkiyaning Anadolu Group kompaniyasi bilan hamkorlikda o‘rta sig‘imli avtobuslarning ikkita yangi modelini ishlab chiqarishni tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Transport vazirligi xabar berdi.
“Milliy sanoat zanjiri” transport ko‘rgazmasi doirasida SamAuto kompaniyasining yo‘lovchi tashish sohasidagi faoliyati taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbirdan olingan suratda taqdim etilgan slaydlardan biri modellar qatorini kengaytirish rejalariga bag‘ishlangan edi.
Slayddagi ma’lumotlarga ko‘ra, zavodda SAZ LF70 modelini ikki variantda — siqilgan tabiiy gazda ishlaydigan avtobus va elektrobus ishlab chiqarishni tashkil etish rejalashtirilgan.
Ikkala variantning uzunligi 9,4 metr, kengligi 2,55 metr va balandligi 3,45 metrni tashkil etadi. Ruxsat etilgan maksimal og‘irlik 16 tonnani tashkil etadi.
Foto: Transport vazirligi
Suyultirilgan gazda ishlaydigan model Yaponiyaning Isuzu (6HF1-TCS CNG) tomonidan ishlab chiqarilgan 180 kVt (241 ot kuchi) quvvatga ega ichki yonuv dvigateli bilan jihozlanadi. Yoqilg‘i umumiy sig‘imi 725 litr bo‘lgan beshta gaz ballonida saqlanadi.
Elektrobus uchun Germaniyaning Siemens (1DB2016) kompaniyasining 220 kVt (295 ot kuchi) dvigatelidan foydalanish rejalashtirilgan. Shuningdek, u 281,9 kVt quvvatli CATL akkumulyatori bilan jihozlanadi.
Ikkala variantning sig‘imi 70 yo‘lovchini, shu jumladan 23 o‘rindiqni tashkil etadi. Ishlab chiqarishning taxminiy boshlanish sanasi ma’lum qilinmagan.
2025-yil avgust oyida Anadolu Isuzu davlatdan SamAuto kompaniyasining 75,2%ini $80 mlnga sotib olishga kelishib oldi. Turkiya kompaniyasi ishlab chiqarishga yana $80 mln sarmoya kiritish, katta sig‘imli avtobuslar va elektrobuslar ishlab chiqarishni tashkil etish, shuningdek, Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz, Yaqin Sharq va Afrikaga eksportni yo‘lga qo‘yish majburiyatini oldi.
Turkiya hukumati kelishuvni ma’qullaganidan so‘ng, 19-noyabr kuni Anadolu Isuzu oldi-sotdi shartnomasini imzoladi. 9-dekabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Xususiylashtirish jamg‘armasi barcha summani oldi, ertasi kuni esa 1 trln so‘m davlat budjetiga o‘tkazildi.

Самаркандский автомобильный завод (SamAuto) планирует организовать выпуск двух новых моделей автобусов средней вместимости совместно с турецкой Anadolu Group. Это следует из публикации Министерства транспорта.
В рамках транспортной выставки «Национальная промышленная цепь» прошла презентация деятельности SamAuto для бизнеса в сфере пассажирских перевозок. Один из слайдов, представленных на фото с мероприятия, посвящался планам по расширению модельного ряда.
По данным со слайда, на заводе предполагается организовать производство модели SAZ LF70 в двух вариантах — автобус на сжатом природном газе и электробус.
Оба варианта будут иметь длину 9,4 метра, ширину 2,55 метров и высоту 3,45 метров. Максимальный допустимый вес — 16 тонн.
samauto, автобус, электробус
Фото: Минтранс
Модель, работающая на СПГ, будет оснащаться двигателем внутреннего сгорания разработки японской Isuzu (6HF1-TCS CNG) мощностью 180 кВт (241 л.с.). Топливо будет содержаться в пять газовых баллонов общей вместимостью 725 литров.
Для электробуса планируется использовать мотор от немецкой Siemens (1DB2016) на 220 кВт (295 л.с.). Также он будет оснащен аккумулятором CATL емкостью 281,9 кВт.
Вместимость обоих вариантов составит 70 пассажиров, включая 23 сидячих места. Дата предполагаемого начала производства не сообщалась.
В августе 2025 года Anadolu Isuzu договорилась о покупке у государства 75,2% SamAuto за $80 млн. Турецкая компания обязалась инвестировать в производство еще $80 млн, организовать выпуск автобусов и электробусов большой вместимости, а также наладить экспорт в Центральную Азию, Южный Кавказ, на Ближний Восток и в Африку.
После одобрения сделки турецкими властями 19 ноября Anadolu Isuzu подписала договор купли-продажи. 9 декабря Фонд приватизации Агентства по управлению госактивами получил всю сумму, а на следующий день 1 трлн сумов был перечислен в государственный бюджет.
Ранее Spot писал о продлении нулевого утильсбора на импортные автобусы и электробусы до конца 2027 года.