Avvalroq Spot Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva 30-iyul kuni Toshkentda umumiy foydalanishdagi joylarda noqonuniy qurilishlar inventarizatsiyasini o‘tkazish bo‘yicha topshiriq bergani haqida yozgan edi.
Mirobod tumanidagi Lolazor mahallasiga tashrif davomida aholi ekkan daraxtlar kesib tashlangani, bolalar maydonchasi o‘rnida esa biznes markazi qurilishi rejalashtirilayotgani aniqlandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu holat haqida butun shahar, butun OAV bu haqida gapirmoqda.
Prezident Administratsiyasining Jamoat xavfsizligi va qonun ustuvorligi bo‘yicha departamenti boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Aziz Azimovning qayd etishicha, xususiy tadbirkor “investitsiya kiritaman, deb shunday holatga olib kelgan”. 2023-yilda bu yerga devor o‘rnatilib, mahalla binosi va bolalar maydonchasi buzib tashlangan. Maydonchaning markazida ilgari favvora bo‘lgan.
“Bular o‘rganib olibdi-da. Birinchi qarashadi, keyin tashlandiqqa aylantirishadi. Keyin yopishadi sekin, daraxtlarni kesib yo‘qotishadi, betonlashadi. Shu bilanб qarabsizki, zo‘r uchastka. Atrofdagilar ham: „Ha, mayli bo‘pti, bir balo bo‘lsin, bunaqa yotgandan ko‘ra“, deydi”, — deya qayd etdi Mirziyoyeva.
Prezident Administratsiyasi rahbari Toshkent shahar prokurori Anvar O‘rmonovga murojaat qilib, bu masalalarga e’tiborli bo‘lishga chaqirdi, shu bilan birga, sodir bo‘lgan holatni jinoyat deb atab, shahar bo‘ylab bu kabi holatlarni xatlovdan o‘tkazishni topshirdi.
Bunga javoban bosh prokuror o‘rinbosari Salom Samadov holat yuzasidan ma’lumot olingach, jinoyat ishi qo‘zg‘atilganini ma’lum qildi.
“Xalqqa qaytarib bering buni! Bu xalqniki-ku! Hech kim, hech qanaqa tanish-bilish bo‘lmasin. Bularning orqasida baribir qanaqadir kuchlar bor-da. Oddiy odamlar bu ishni qilolmaydi. G‘uddaygan, o‘zidan ketgan, “blatnoy"lar bu ishni qiladi”, — dedi Mirziyoyeva.
O‘z navbatida, bosh prokuror o‘rinbosari Salom Samadov va poytaxt prokurori Anvar O‘rmonov aybdorlarni javobgarlikka tortishga va’da berishdi.
Aziz Azimov, Salom Samadov, Baxtiyor Rahmonov, Saida Mirziyoyeva va Komil Allamjonov (chapdan o‘ngga). Foto: Saida Mirziyoyeva / Telegram
Prezident Administratsiyasining Jamoat xavfsizligi va qonun ustuvorligi bo‘yicha departamenti boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Aziz Azimovning aytishicha, barcha devorlar olib tashlanadi, yer tekislanib, bolalar maydonchasi qayta tiklanadi va odamlarga qaytariladi.
“Aytganimdek, na „blatnoy“ qoladi, na o‘zidan ketgan qoladi. Jazo muqarrar. Rahbarimiz (Shavkat Mirziyoyev — tahr.) gapirgan gap. Hamma teng,” — dedi Prezident Administratsiyasi rahbari.
Mirziyoyeva bosh prokuror o‘rinbosari Salom Samadovga murojaat qilib, unga ishonishini va barchasini kuzatib borishni topshirdi, Toshkent prokurori Anvar O‘rmonovni esa o‘zini ko‘rsatishga chaqirdi.
Avvalroq Spot eskrou tizimi joriy etilishi uy-joy narxlari oshishiga olib kelishi mumkinligi haqida yozgan edi.

Как ранее писал Spot, 30 июля руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева поручила провести инвентаризацию случаев возможной незаконной застройки общественных пространств по всему Ташкенту. Такое поручение она дала во время посещения строительной площадки в махалле «Лолазор» в Мирабадском районе, где ранее были вырублены деревья и демонтирована детская площадка. По ее словам, об этой ситуации говорит весь город, и все СМИ трубят об этом.
Как сообщил первый заместитель начальника Департамента общественной безопасности и верховенства закона Администрации президента Азиз Азимов, участок оказался в распоряжении частного инвестора, который «обещал вложить инвестиции, но довел до такого состояния». В 2023 году здесь был установлен забор, после чего были снесены здание махаллинского комитета и детская площадка. В центре участка ранее располагался фонтан.
«Они уже наловчились. Сначала смотрят, потом превращают в заброшенное место. Затем потихоньку закрывают [забором], вырубают и уничтожают деревья, бетонируют. И вот, получается — отличный участок. И окружающие говорят: «Да ладно, пусть хоть что-то будет, чем лежать вот так в запустении», — заявила она.
Обращаясь к прокурору Ташкента Анвару Урманову, руководитель Администрации президента назвала произошедшее преступлением и поручила проверить аналогичные случаи по всему городу.
В ответ заместитель генерального прокурора Салом Самадов сообщил, что после получения информации о ситуации было возбуждено уголовное дело.
«Я даю поручение: провести инвентаризацию по всему городу. Верните это народу! Это же народное! Никаких таниш-билиш (знакомых и связей — прим. Spot) быть не должно. […] За ними все равно стоят какие-то силы. Простые люди такое сделать не смогут. Это делают зазнавшиеся, блатные», — сказала Мирзиёева.
В свою очередь, замгенпрокурора Салом Самадов и прокурор столицы Анвар Урманов обещали привлечь виновных к ответственности.
Азиз Азимов, Салом Самадов, Бахтиёр Рахмонов, Саида Мирзиёева и Комил Алламжонов (слева направо). Фото: Саида Мирзиёева / Telegram
Первый замначальника Департамента общественной безопасности и верховенства закона АП Азиз Азимов заявил, что все заборы показательно уберут, детскую площадку восстановят, а территорию разровняют, благоустроят и вернут людям.
«Как я и сказала, не останется ни блатных, ни зазнавшихся. Наказание неотвратимо. Это слова, сказанные нашим руководителем (Шавкатом Мирзиёевым — прим. Spot). Все равны», — подчеркнула она.
Обращаясь к заместителю генерального прокурора Салому Самадову, Мирзиёева поручила проследить за всем и заявила, что доверяет ему, а прокурора Ташкента Анвара Урманова призвала показать себя.