2026-yilning birinchi yarmi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolarining ishlash maqsadida Rossiyaga kirishlari o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 13,2% dan ko‘proqqa kamaydi. Bu haqda Vedomosti nashri Rossiya Chegara xizmati ma’lumotlariga tayanib xabar berdi.
Shunga qaramay, O‘zbekiston Rossiyaga ishlash maqsadida eng ko‘p kiruvchi fuqarolar soni bo‘yicha yetakchilikni saqlab qoldi. Yanvar-iyun oylarida o‘zbekistonliklar “ish” maqsadida Rossiyaga 1,17 mln martadan ortiq kirgan. Ikkinchi o‘rinda Tojikiston — 494,5 ming kirish (17,9% ga kamaygan), uchinchi o‘rinda esa Qirg‘iziston — 289,1 ming kirish (16,7%ga kamaygan).
Umuman olganda, birinchi yarim yillikda O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston fuqarolari Rossiyaga ishlash maqsadida qariyb 1,9 mln marta kirgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davridagi 2,3 mlndan ortiq kirishga nisbatan taxminan 15% ga kam.
mehnat migratsiyasi, migrantlar, rossiya
Moliya universiteti professori Aleksandr Safonovning ta’kidlashicha, mehnat migratsiyasi oqimining kamayishiga Rossiyada migratsiya siyosati kuchaytirilgani va ishlash patenti narxi oshgani sabab bo‘lgan.
Bundan tashqari, migrantlarning tibbiy ko‘rikdan o‘tish, uy-joy ijarasi va transport xarajatlari ham sezilarli ko‘paygan. Ekspertning aytishicha, Markaziy Osiyo mamlakatlari mehnat bozoridagi o‘zgarishlar ham bunga ta’sir qilmoqda.
Rossiya va Xitoy investitsiyalari hisobiga mintaqada yangi ish o‘rinlari yaratilayotgani sababli, O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston fuqarolari endi nafaqat Rossiya, balki Janubiy Koreya, Xitoy, Yaqin Sharq davlatlari va Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida ham ish topish imkoniyatlarini ko‘proq ko‘rib chiqmoqda.
Moskvadagi “Minushkina va hamkorlar” advokatlar hay’ati raisi Anna Minushkinaning qayd etishicha, xorijliklar va ularning ish beruvchilari migratsiya qonunchiligiga avvalgidan qat’iyroq rioya qila boshlagan.
Shu bilan birga, Rossiya kompaniyalari vizali davlatlardan ishchi kuchini jalb etish imkoniyatini tobora faolroq ko‘rib chiqmoqda. Bu esa kelajakda mehnat migratsiyasi tarkibiga ham ta’sir qilishi mumkin.
Avvalroq Spot Rossiyada migrantlar joylashuvini kuzatish uchun telefon sotib olishlari shart bo‘lishi haqida yozgandi.
U orqali Rossiya IIV chet elliklarning harakatini kuzatib borishi va ularga hujjatlar haqida xabarnoma yuborishi mumkin.

Количество въездов граждан Узбекистана в Россию с целью работы по итогам первого полугодия 2026 года сократилось более чем на 13,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщают «Ведомости» со ссылкой на данные пограничной службы РФ, опубликованные в Единой межведомственной информационно-статистической системе.
Несмотря на снижение, Узбекистан остается лидером по количеству въездов в Россию с целью работы. За январь-июнь узбекистанцы совершили более 1,17 млн въездов с целью «работа». На втором месте находится Таджикистан с 494,5 тыс. въездов (-17,9%), на третьем — Кыргызстан с 289,1 тыс. (-16,7%).
Всего за первое полугодие граждане Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана совершили около 1,9 млн рабочих въездов в Россию против более 2,3 млн годом ранее. Таким образом, совокупный показатель снизился примерно на 15%.
мигранты, россия, трудовая миграция
Как отмечает профессор Финансового университета Александр Сафонов, одной из причин сокращения стало ужесточение миграционной политики России, а также рост стоимости патентов на работу. Дополнительные расходы мигрантов связаны с прохождением медицинских осмотров, арендой жилья и транспортными затратами.
По словам эксперта, влияние оказывает и изменение ситуации на рынках труда стран Центральной Азии. Благодаря российским и китайским инвестициям в регионе появляются новые рабочие места, а жители Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана все чаще рассматривают возможность трудоустройства не только в России, но и в Южной Корее, Китае, странах Ближнего Востока и Евросоюза.
Председатель коллегии адвокатов Москвы «Минушкина и партнеры» Анна Минушкина также отмечает, что иностранцы и их работодатели стали строже соблюдать миграционное законодательство. Вместе с тем российские компании все активнее рассматривают возможность привлечения работников из визовых стран, что в дальнейшем также может повлиять на структуру трудовой миграции.