Rossiyaning Wildberries marketpleysi Rossiyadagi logistika infratuzilmasiga uyushtirilgan dron hujumlaridan so‘ng uzoq muddat saqlanadigan tovarlarning bir qismini O‘zbekiston, Belarus va Qozog‘istondagi omborlarga joylashtirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda The Moscow Times kompaniyaning sotuvchilar bilan uchrashuvlarida qatnashgan manbalarga tayanib xabar berdi.
Nashr ma’lumotiga ko‘ra, uzoq muddat saqlanadigan tovarlarni Rossiyadan tashqaridagi omborlarda saqlash rejalashtirilgan. Manbalar ta’kidlashicha, tovarlarning bir qismi allaqachon xorijdagi omborlarga yo‘naltirila boshlangan.
Tadbirkorlar bu yetkazib berish muddati va xarajatlari oshishi, shuningdek, tovarlarni chegaralar orqali tashishda qo‘shimcha qiyinchiliklar yuzaga kelishidan xavotirda.
Wildberries & Russ Kommersant’ga bergan izohida kompaniya boshqa mamlakatlarda logistika infratuzilmasini rejali ravishda rivojlantirayotganini, hozirda esa asosiy e’tibor hamkorlar faoliyati barqarorligini ta’minlash uchun tovarlarni turli omborlar o‘rtasida qayta taqsimlashga qaratilganini bildirdi.
Nashr ma’lumotiga ko‘ra, Wildberries Qozog‘istonda qariyb 46 ming kvadrat metr ombor maydonini ijaraga olgan va 2027-yil boshida foydalanishga topshirilishi rejalashtirilayotgan yana 260 ming kvadrat metrlik ombor qurishni rejalashtirmoqda.
Iyun oyida Wildberries & Russ bosh direktori Robert Mirzoyan O‘zbekistonda Markaziy Osiyo logistika xabi tashkil etilishini ma’lum qilgandi. U Toshkent viloyatidagi 170 ming kvadrat metrlik ombor majmuasi va Wildberries saralash markazini kompaniyaning boshqa mamlakatlardagi infratuzilmasi bilan bog‘laydi.
Kompaniya ushbu loyihaga $300 mlndan ortiq investitsiya kiritishni rejalashtirmoqda. Xab “Rossiya — O‘zbekiston — Yaqin Sharq” va “Xitoy — O‘zbekiston — Afrika” logistika yo‘nalishlarining bir qismiga aylanishi ko‘zda tutilgan.
Kommersant keltirgan Data Insight tahliliga ko‘ra, dron hujumlari oqibatida Wildberries logistika infratuzilmasining 20%igacha yo‘qotgan bo‘lishi mumkin. Ekspertlar xalqaro kengayish hujumlardan oldin boshlanganini, biroq hozirgi vaziyat logistika operatsiyalarining bir qismini Rossiyadan tashqariga ko‘chirishni tezlashtirishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Keyinroq Wildberries kompaniyasi Spot nashriga o‘zi faoliyat yuritayotgan mamlakatlarda logistika infratuzilmasini kengaytirish bo‘yicha tizimli ishlar olib borayotganini ma’lum qildi. Kompaniyaning ta’kidlashicha, omborxona obyektlari qurilishi rejali tarzda amalga oshirilmoqda.
“Kompaniyaning asosiy logistika quvvatlarini Rossiya tashqarisiga ko‘chirish haqidagi OAVda tarqalgan xabarlarni biznes jarayonlarimiz mohiyatini aks ettirmaydigan, vaziyatni ortiqcha hissiy jihatdan qizdirish deb baholaymiz”, — deyiladi kompaniya bayonotida.
Kompaniya hozirda barcha zarur resurslarni logistika jarayonlarini tiklashga va platformaning barqaror faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirayotganini qo‘shimcha qildi.
RBC ma’lumotiga ko‘ra, 18-iyuldan buyon Wildberries logistika obyektlariga dron hujumlari davom etmoqda. Shu vaqt ichida Tambov, Moskva, Krasnodar, Leningrad, Tver, Samara, Vladimir, Volgograd viloyatlari, Stavropol o‘lkasi, Udmurtiya, Qrim va Sankt-Peterburgdagi omborlar hamda saralash markazlari hujumga uchragan.
Ayrim obyektlarda yirik yong‘inlar yuzaga kelgan, ayrim omborlar esa faoliyatini vaqtincha to‘xtatgan. Hujumlar oqibatida kompaniya xodimlari halok bo‘lgan va jarohat olgan, sotuvchilarning tovarlariga ham zarar yetgan.
Kecha Tula viloyatidagi Wildberries logistika obyektida dron hujumi oqibatida yong‘in kelib chiqqan va uni faqat bir necha soatdan keyin o‘chirishga muvaffaq bo‘lingan. Bugun esa Tver viloyatidagi Wildberries ombori tungi dron hujumi oqibatida shikastlangan.
Avvalroq Spot Wildberries 7-iyuldan komissiyalarni oshirishi, ammo bu O‘zbekistondagi sotuvchilarga ta’sir qilmasligi haqida yozgandi.
Qayd etilishicha, ompaniya bunga yoqilg‘i narxining keskin oshgani va logistika xarajatlari ko‘payganini sabab qilib ko‘rsatmoqda.

Российский маркетплейс Wildberries рассматривает возможность размещения части товаров длительного хранения на складах в Узбекистане, Беларуси и Казахстане после серии атак беспилотников на свою логистическую инфраструктуру в России. Об этом сообщает The Moscow Times со ссылкой на участников встреч компании с продавцами.
По информации издания, представителям бизнеса сообщили, что товары, предназначенные для длительного хранения, планируется размещать за пределами России. Как утверждают собеседники The Moscow Times, часть товаров уже начали перенаправлять на зарубежные площадки.
Предприниматели опасаются, что это приведет к увеличению сроков и стоимости доставки, а также создаст дополнительные сложности при трансграничной перевозке товаров.
В Wildberries & Russ, комментируя ситуацию «Коммерсанту», заявили, что компания в плановом порядке развивает логистическую инфраструктуру в других странах, а сейчас основные усилия направлены на перераспределение товаров между различными складами для обеспечения устойчивости работы партнеров. По данным «Ъ», в Казахстане Wildberries арендует около 46 тыс. кв. м складских площадей и планирует построить еще 260 тыс. кв. м, которые предполагается ввести в эксплуатацию в начале 2027 года.
В июне главный исполнительный директор Wildberries & Russ Роберт Мирзоян сообщил о создании Центральноазиатского логистического хаба на территории Узбекистана. Он объединит сортировочный центр Wildberries и строящийся складской комплекс площадью 170 тыс. кв. м в Ташкентской области с инфраструктурой компании в других странах.
В проект компания планирует инвестировать более $300 млн. Хаб должен стать частью логистических маршрутов «Россия — Узбекистан — Ближний Восток» и «Китай — Узбекистан — Африка».
По оценке аналитиков Data Insight, которую приводит «Коммерсантъ», после атак беспилотников Wildberries могла потерять до 20% своей логистической инфраструктуры. Эксперты при этом отмечают, что международная экспансия маркетплейса началась еще до атак, однако нынешняя ситуация может ускорить перенос части логистических операций за пределы России.
Позднее в Wildberries заявили Spot, что ведут системную работу по расширению логистической инфраструктуры в странах присутствия. В компании подчеркнули, что строительство складских объектов ведется в плановом режиме.
«Публикации в СМИ на тему переноса основных логистических мощностей компании за пределы Российской Федерации мы расцениваем как излишнее эмоциональное подогревание ситуации, которое не отражает сути наших бизнес-процессов», — говорится в сообщении.
В компании добавили, что сейчас направляют «все необходимые ресурсы на восстановление логистических процессов и поддержку стабильной работы платформы».
Как пишет РБК, атаки на логистические объекты Wildberries продолжаются с 18 июля. За это время под удары беспилотников попали склады и сортировочные центры в Тамбовской, Московской, Краснодарской, Ленинградской, Тверской, Самарской, Владимирской, Волгоградской областях, Ставропольском крае, Удмуртии, Крыму и Петербурге.
На ряде объектов возникали крупные пожары, часть складов временно останавливала работу. В результате атак погибли и пострадали сотрудники компании, а также были повреждены товары продавцов.
Накануне на логистическом объекте Wildberries в Тульской области возникло возгорание из-за атаки, которое удалось локализовать лишь спустя несколько часов. Сегодня склад Wildberries в Тверской области получил повреждения при ночной атаке беспилотников.
Ранее Spot писал, что бизнес в Узбекистане сообщил о падении экспорта после ударов по складам Wildberries.