Toshkentda issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqarishga mo‘ljallangan yettita yangi kogeneratsiya majmuasi qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda poytaxt hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Hokim Shavkat Umurzakov Chilonzor tumanidagi “Bog‘zor” mahallasiga tashrif buyurib, yangi kogeneratsiya podstansiyasi faoliyati bilan tanishdi.
Shuningdek, aholi bilan uchrashib, Veolia Energy Tashkent kompaniyasining energiya ta’minotini rivojlantirish bo‘yicha taqdimotini ko‘rdi.
Taqdimotga ko‘ra, yangi kogeneratsiya majmualarining umumiy issiqlik quvvati 182 Gkal, elektr ishlab chiqarish quvvati esa 203 MVtni tashkil etadi. Ular Uchtepa, Shayxontohur, Yunusobod, Mirzo Ulug‘bek, Yashnobod, Mirobod va Sergeli tumanlarida joylashadi.
Majmualar 66 ta ijtimoiy obyekt va 549 ta ko‘p qavatli uyni issiqlik hamda elektr energiyasi bilan ta’minlaydi. Buning uchun 66 km elektr tarmoqlari, 141 km issiqlik tarmoqlari va 613 ta individual issiqlik punkti quriladi. Loyihada jami 50 ta doimiy ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan.
Kogeneratsiya majmualari yiliga 1,4 mln Gkal issiqlik va 1,6 mlrd kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarishi mumkin. Bunda yiliga 107 mln kub metr gaz va 4,4 mln tonna suv tejaladi. Tejaladigan resurslarning umumiy qiymati 220 mlrd so‘mga baholanmoqda.
Loyihaga $173 mln investitsiya kiritiladi. Ishlarni Tashgen kompaniyasi moliyalashtiradi.
Loyiha bo‘yicha investitsiya kelishuvi iyul oyida imzolangan. Sentyabrda obyektlar uchun uskunalar yetkazib berilishi boshlanadi. Yashnobod va Yangihayot tumanlaridagi kogeneratsiya stansiyalarini dekabr oyida, qolganlarini esa 2027-yil yozida ishga tushirish rejalashtirilgan.
Iyul oyida Shavkat Mirziyoyev Sergeli tumanining “O‘zgarish” mahallasida $5,8 mln evaziga qurilgan kogeneratsiya markazi bilan tanishdi. Majmua yiliga 18,4 mln kVt·soat elektr va 80 ming Gkal issiqlik energiyasi ishlab chiqarishi mumkin.
Avvalroq Spot tartibga solinadigan korxonalar uchun gaz va elektr energiyasi tariflari oshirilgani haqida yozgandi.

В Ташкенте планируется строительство семи новых комплексов когенерации для производства тепловой и электрической энергии. Об этом сообщает пресс-служба столичного хокимията.
Глава администрации Шавкат Умурзаков посетил махаллю «Богзор» Чиланзарского района, где ознакомился с работой новой когенерационной подстанции. Также он провел встречу с жителями и ознакомился с презентацией Veolia Energy Tashkent на тему развития энергоснабжения.
Один из слайдов, представленных на фото с мероприятия, включает информацию о строительстве комплексов когенерации. Суммарная мощность отопительных установок составит 182 Гкал, электрогенераторов — 203 МВт.
Согласно карте на слайде, они будут располагаться в Учтепинском, Шайхантахурском, Юнусабадском, Мирзо-Улугбекском, Яшнабадском, Мирабадском и Сергелийском районах. Они будут снабжать 66 социальных объектов и 549 многоквартирных домов.
Для поставки производимой энергии будет построено 66 километров электросетей, 141 километр теплотрасс и 613 индивидуальных тепловых пунктов. Всего предполагается создать 50 постоянных рабочих мест.
Ежегодно комплексы когенерации смогут производить 1,4 млн Гкал тепловой энергии и 1,6 млрд кВт⋅ч электроэнергии. При этом будет экономиться 107 млн кубометров газа и 4,4 млн тонн воды общей стоимостью 220 млрд сумов.
Инвестиции в проект составят $173 млн. Финансировать работы будет компания Tashgen.
Согласно презентации, инвестиционное соглашение по проекту было подписано в июле. В сентябре должна начаться поставка оборудования для объектов. Запуск станций когенерации в Яшнабадском и Янгихаётском районах ожидается в декабре, остальных — летом 2027 года.
В июле Шавкат Мирзиёев ознакомился с центром когенерации, построенным в махалле «Узгариш» Сергелийского района за $5,8 млн. Комплекс может вырабатывать 18,4 млн кВт⋅ч электроэнергии и 80 тыс. Гкал тепловой энергии.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане повысили тарифы на газ и электроэнергию для расчетов между регулируемыми предприятиями.