Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi O‘zbekistondagi barcha oliygohlarda karyera markazlarini tashkil etishni taklif qilmoqda. Tegishli qaror loyihasi muhokama uchun e’lon qilindi.
Tashabbus bitiruvchilarning mehnat bozoridagi raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan. Talabalarni kasbga yo‘naltirish, amaliyot va stajirovkalarga yuborish, shuningdek, ishga joylashtirish bo‘yicha tizimli yondashuv joriy etilishi rejalashtirilmoqda.
2027-yil 1-yanvardan boshlab mulkchilik shaklidan qat’i nazar, O‘zbekistondagi barcha oliygohlarda karyera markazlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Ularning tashkil etilishini Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi nazorat qiladi.
2028-yildan boshlab yangi tashkil etiladigan nodavlat oliygohlarda karyera markazini faoliyatining ikkinchi yilidan kechiktirmay ochish majburiy bo‘ladi. Davlat oliygohlari esa markazlarni tashkil etishi kerak.
OTM rahbarlari har yili talabalar, bitiruvchilar va ish beruvchilar o‘rtasida karyera xizmatlari sifatini baholash bo‘yicha so‘rovnomalar o‘tkazadi. Qaror loyihasida karyera markazlari uchun alohida ish rejalari, maqsadli ko‘rsatkichlar (KPI) hamda bitiruvchilar faoliyatini monitoring qilish tizimini joriy etish ham nazarda tutilgan.
Shuningdek, karyera markazlari menejerlari uchun maxsus o‘quv dasturini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Unda quyidagi yo‘nalishlar qamrab olinadi:
• karyera xizmatlari va ularni rivojlantirish strategiyasi bo‘yicha asosiy bilimlar;
• mehnat bozori va bandlik sohasidagi tendensiyalar tahlili;
• kasbga yo‘naltirish texnologiyalari;
• ish beruvchilar bilan hamkorlik va korporativ sheriklik metodologiyasi;
• dual ta’lim, amaliyot va stajirovkalarni mahalliy mehnat bozori bilan integratsiya qilish;
• raqamli karyera platformalari (LinkedIn, hh.uz, Inplatform) bilan ishlash;
• talabalar va bitiruvchilar bilan ishlash: individual karyera maslahatlari, rezyume tuzish, suhbatga tayyorlash, shaxsiy brend va psixologik testlar;
• karyera maslahatida sun’iy intellektdan foydalanish;
• xalqaro tajriba va innovatsion amaliyotlarni o‘rganish;
• ma’lumotlarni tahlil qilish, KPI ko‘rsatkichlarini o‘lchash va karyera markazi faoliyatini baholash.
Dastur 144 soat davom etadi: 72 soat onlayn, 36 soat oflayn mashg‘ulot va 36 soat amaliyotga ajratiladi. Dastur yakunida ishtirokchilar uch qismdan iborat attestatsiyadan — test, amaliy topshiriq va loyihani himoya qilishdan o‘tadi.
2027-yil sentabr oyigacha karyera markazlaridagi barcha lavozimlarni mazkur dastur bitiruvchilari bilan to‘ldirish vazifasi qo‘yilgan.
Karyera markazlari rahbarlarining ish haqi fakultet dekanlarinikiga tenglashtiriladi. Shuningdek, har 3 ming nafar talaba uchun 2 ta shtat birligi hisobidan yetakchi mutaxassislar tayinlanadi. Ularning maoshi dekan o‘rinbosarlarinikiga teng bo‘ladi.
Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda boshqa manfaatdor tashkilotlar elektron tizimlarini career.edu.uz platformasi bilan integratsiya qilishi kerak bo‘ladi. Ular ish beruvchilarning kadrlarga bo‘lgan ehtiyoji haqidagi ma’lumotlarni OTMlarning karyera markazlariga taqdim etadi.
Shuningdek, karyera markazlarini tashkil etgan nodavlat OTMlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash choralari ishlab chiqiladi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Soliq qo‘mitasi bu boradagi takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritishi kerak.

Национальное агентство по обеспечению качества образования предлагает создать в каждом вузе Узбекистана карьерные центры. Проект соответствующего постановления опубликован для дискуссии.
Инициатива преследует цель увеличить конкурентоспособность выпускников на рынке труда. Планируется внедрить системный подход к профориентации студентов, их направлению на практики и стажировки, а также к их трудоустройству.
Начиная с 1 января 2027 года, ставится задача организовать работу карьерных центров в каждом вузе Узбекистана независимо от формы собственности. За их открытием будет следить Министерство высшего образования, науки и инноваций.
С 2028 года для новых частных вузов открытие карьерного центра станет обязательным не позже чем на втором году работы. Государственные вузы должны будут создавать их к моменту открытия.
Руководители вузов должны будут ежегодно проводить опросы среди студентов, выпускников и работодателей на тему качества карьерных услуг. Постановление предусматривает особые рабочие планы и наборы целевых показателей (KPI) для карьерных центров, а также систему мониторинга выпускников.
Также планируется запустить специальную программу обучения для менеджеров карьерных центров. Она должна охватывать:
- базовую информацию о карьерных услугах и стратегии их развития;
- аналитику рынка труда и трендов в сфере занятости;
- технологии профориентации;
- методологию сотрудничества с работодателями, корпоративного партнерства;
- интеграцию дуального обучения, практики, стажировок с местным рынком труда;
- работу с цифровыми карьерными платформами (LinkedIn, hh.uz, Inplatform);
- работу со студентами и выпускниками (персональные карьерные консультации, составление резюме, подготовка к интервью, личный бренд, психологическое тестирование);
- использование искусственного интеллекта в карьерном консультировании;
- изучение международного опыта и инновационных практик;
- анализ данных, измерение KPI, оценка деятельности карьерного центра.
Длительность программы составит 144 часа — 72 часа занятий в онлайн-режиме, 36 часов в офлайн-режиме и 36 часов практики. По ее итогам участники будут проходить аттестацию из трех частей: тест, практическое задание и защита проекта.
К сентябрю 2027 года поручено заместить все должности в карьерных центрах выпускниками программы.
Главы карьерных центров по оплате труда будут приравнены к деканам. Кроме того, в центрах будут назначаться ведущие специалисты из расчета 2 штатных позиции на каждые 3000 студентов, с окладом заместителей декана.
Министерство занятости и сокращения бедности, Торгово-промышленная палата и другие заинтересованные органы должны будут интегрировать свои электронные системы с платформой career.edu.uz. Также они будут передавать данные о кадровых потребностях работодателей в карьерные центры вузов.
Кроме того, планируется разработать меры финансовой поддержки для частных вузов, создавших карьерные центры. Минэкономфин и Налоговый комитет должны будут внести в Кабинет министров соответствующие предложения.
Обсуждение документа продолжается до 27 августа.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции предложил ввести для частных учебных центров сертификацию.