“Apelsin” raqamli banki Rossiyadan pul oʻtkazmalarini qabul qilishni va ularni ushbu mamlakatga joʻnatishni toʻxtatdi. Bu haqda bank oʻzining mobil ilovasi orqali mijozlarni xabardor qildi.
“Apelsin orqali Rossiyaga mablagʻ joʻnatish va qabul qilish vaqtincha ishlamayapti”, — deyiladi xabarda.
Ushbu choraning sabablari va pul operatsiyalarini tiklash muddati koʻrsatilmagan.
Spot avval yozganidek, 2019-yilda “Kapitalbank” ilovasi sifatida yaratilgan “Apelsin” bir yildan soʻng uning raqamli filialiga, 2021-yilda esa alohida raqamli bankka aylandi.
25-fevral, juma kuni “Hamkorbank” “bank tizimlarida texnik ishlar olib borilayotgani” sababli “Сбербанк Online"dan pul oʻtkazmalarini qabul qilishni toʻxtatdi. Oʻzbekistonda xuddi shunday choralar koʻrgan ikkinchi bank “Ipak yoʻli” boʻldi. 28-fevral kuni tushdan keyin Hamkorbank “Сбербанк” mobil ilovasidan pul oʻtkazmalarini qabul qilishni davom ettirdi.
Avval xabar qilinganidek, AQSh, Kanada va YeI Rossiya iqtisodiyotiga qarshi yangi sanksiyalar joriy qilmoqda. Ular ostida, jumladan, Rossiya banklari “ВЭБ.РФ”, “Сбер”, “Газпромбанк”, “Альфа-банк”, “Открытие” Bank va “Совкомбанк” (Oʻzagroeksportbank xaridori) ham bor. Google Pay va Apple Pay ular bilan ishlashni toʻxtatdi, banklar global Swift tizimidan uzildi.

Цифровой банк Apelsin перестал принимать денежные переводы из России и отправлять их в эту страну. Об этом банк оповестил клиентов через своё мобильное приложение.
«Отправка и получение денежных средств через Apelsin в Россию временно недоступны», — говорится в сообщении.
В пресс-службе банка сообщили Spot, что временно приостанавливаются операции в рублях — из-за высокой волатильности. При этом переводы VISA, Mastercard и Western Union работают в обычном режиме.
Как уже писал Spot, Apelsin, созданный в 2019 году как приложение «Капиталбанка», спустя год стал его цифровым филиалом, а в 2021 году — отдельным цифровым банком.
В пятницу, 25 февраля, «Хамкорбанк» приостановил приём переводов из «Сбербанк Онлайн» по причине «технических работ, проводимых в системах банка». Вторым банком Узбекистана, принявшим аналогичные меры стал «Ипак йули». Днём 28 февраля «Хамкорбанк» возобновил приём денежных переводов из мобильного приложения «Сбербанка».
Как сообщалось ранее, США, Канада и ЕС вводят новые санкции против российской экономики. Под них, в том числе попали российские банки «ВЭБ.РФ», «Сбер», «Газпромбанк», «Альфа-банк», банк «Открытие» и «Совкомбанк» (покупатель «Узагроэкспортбанка»). С ними перестали работать Google Pay и Apple Pay, банки отключили от глобальной системы Swift.
Ранее Spot писал, в каких регионах Узбекистана люди больше всего зависят от денежных переводов из-за рубежа.