Toshkent markaziy temir yo‘l vokzalida “Turkiya-Eron-Turkmaniston-O‘zbekiston” yangi temir yo‘l yo‘nalishi ochildi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Unga ko‘ra, “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi Turkiya tomoni bilan hamkorlikda “Gumruh” stansiyasidan Toshkentga yuklarni tashish yo‘nalishini ishlab chiqqan.
Jumladan, 40 ta vagondan iborat poyezd Turkiya, Eron, Turkmaniston bo‘ylab harakatlanib, 5-dekabr kuni O‘zbekistonga yetib keldi.
O‘zbekiston yuklarini xalqaro yo‘nalishlarda tashishda qo‘shimcha yo‘nalish hisoblangan mazkur temir yo‘l uzunligi 4500 km.ni tashkil etadi.
Ta’kidlanishicha, mazkur temir yo‘l yo‘nalishi tashqi savdo yuklarini asosiy jahon va mintaqaviy bozorlarga tashish uchun vaqt va moliyaviy xarajatlarni sezilarli darajada kamaytirish imkonini beradi.
Noyabr oyida “O‘ztemiryo‘lkonteyner” Turkiya kompaniyalari bilan yuk tashuvlarini kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishgandi. Unga ko‘ra, Turkmanistonning Saraxs hamda Ertek chegara stansiyalari orqali Eron portlari va Turkiyaga yuklarni konteynerlarda tashish imkoniyati yaratiladi.
Shuningdek, yuk tashuvlari hajmini oshirish, konteyner va multimodal tashuvlar hamda konteyner poyezdlar harakatini yo‘lga qo‘yish belgilandi.
Avvalroq, O‘zbekistonlik haydovchilar uchun Turkmanistonning ayrim nazorat o‘tkazish punktlari orqali yuk tashuvlarini amalga oshirishga ruxsat berilgandi.

В Узбекистан прибыл первый грузовой поезд из Турции. Об этом сообщили в «Узбекистон темир йуллари».
Церемония встречи состава прошла 3 декабря на центральном железнодорожном вокзале Ташкента. Поезд из 40 вагонов привёз холодильники и другую бытовую технику из турецкого Измира транзитом через Иран и Туркменистан, по маршруту в 4500 км.
Соглашение о запуске нового маршрута было подписано на саммите Организации тюркских государств, прошедшем в Самарканде в ноябре. Представители госкомпании отмечают большой потенциал нового маршрута для грузоперевозок в Узбекистан и из страны.
В частности, транзит через Туркменистан и Иран в сторону Турции позволит быстрее доставлять товары на зарубежные рынки. При этом ожидается заметное сокращение расходов на перевозку.
Узбекистан в последние годы уделяет повышенное внимание железнодорожным маршрутам в обход России. Так, к 2027 году планируется запустить перевозки по Трансафганской магистрали — это ускорит доставку грузов между Узбекистаном и Пакистаном.
Также завершилось согласование маршрута железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан. По предварительным оценкам, на реализацию каждого проекта понадобится до $5 млрд.
Ранее Spot писал о поручении Шавката Мирзиёева электрифицировать железную дорогу от Бухары до Ургенча и Нукуса.