Dastlabki olti oyda davlat budjeti taqchilligi salkam 30 trln so‘mga yetdi. Bu haqda Bosh vazir o‘rinbosari, Iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yig‘ilishida ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, o‘tgan davrda davlat budjeti daromadlari 100 trln so‘mni tashkil etgan, shundan 76 trln so‘mi soliq tushumlari, qolgan 24 trln so‘mi esa bojxona to‘lovlari hissasiga to‘g‘ri keladi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan nominal 8%ga o‘sib, real ko‘rsatkichlarda yillik 9%lik inflyatsiyani hisobga olgan holda biroz pasaygan.
Shu bilan birga, davlat budjeti xarajatlari 129 trln so‘mga yetib, chorakdan ko‘proq o‘sdi. Bu mablag‘ning yarmidan ko‘pi yoki 65 trln so‘mi ijtimoiy sohaga yo‘naltirilgan.
Shunday qilib, xarajatlar daromadlardan 29 trln so‘mga oshdi. Birinchi yarim yillikda YaIM) 469,6 trln so‘mni tashkil etgani inobatga olinsa, budjet taqchilligi yalpi ichki mahsulotga nisbatan 6,17%ni tashkil etadi.
Shuningdek, yanvar-iyun oylari davomida O‘zbekistonda $7,4 mlrd miqdorida xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirildi. Bunda $3,2 mlrdi xorijiy investitsiyalar va kreditlar bo‘yicha sanoat korxonalariga, $3,3 mlrdi esa hududiy loyihalarga to‘g‘ri keldi.
Joriy yilgi davlat budjeti to‘g‘risidagi qonunga muvofiq, davlat budjetining daromadlari 232,1 trln so‘m, xarajatlari esa 227,9 trln so‘m miqdorida prognoz qilingandi. Joriy yil yakunlari bo‘yicha, davlat budjeti 4 trln so‘mdan sal ko‘proq profitsit bilan kamaytirilishi kutilgandi. Biroq, atigi olti oy ichida davlat budjeti taqchilligi 30 trln so‘mga yaqinlashdi.
Aynan mazkur qonunda davlat budjeti defitsitining cheklangan hajmi YaIMning 3% miqdorida belgilangan. Shunga qaramay, dastlabki olti oy ichida budjet taqchilligi bu belgidan ikki baravar oshdi.
Bundan tashqari, davlat budjeti to‘g‘risidagi qonun hukumatga budjetni qo‘llab-quvvatlash hamda defitsitni moliyalashtirish uchun $2 mlrdgacha mablag‘ jalb qilish imkonini beradi.
O‘z navbatida, Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov budjet xarajatlarining o‘sishi gaz importi bilan bog‘liqligini takidlagandi, chunki gazning jahon narxlari bilan ichki narxi o‘rtasidagi farq davlat hisobidan to‘lanadi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar-iyun oylarida O‘zbekiston $200 mlnlik tabiiy gaz import qilgan. Shunga qaramay, bu davlat budjeti taqchilligidan ancha kam ekanligini ko‘rish mumkin.
Avvalroq Shavkat Mirziyoyev soliq organlarini yig‘ilgan soliqlarning pastligi uchun tanqid qilib, iqtisodiyotning hozirgi rivojlanish sur’atlari bilan ta’minlay oladigan miqdoridan sezilarli darajada kamligini ta’kidlagandi.
Davlat rahbari xizmatning eskirgan ish uslublari, soliq yig‘imlari kamayganini tanqid qildi hamda 26 tuman va shahar soliq boshqarmalari rahbarlarini ishdan bo‘shatdi.

За первые шесть месяцев дефицит государственного бюджета достиг почти 30 трлн сумов. Об этом 4 августа во время выступления сообщил вице-премьер, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров перед Законодательной палатой Олий Мажлиса.
По его словам, в январе-июне доходная часть государственного бюджета составила 100 трлн сумов, из которых 76 трлн сумов пришлись на налоговые поступления, а остальные 24 трлн сумов — на таможенные платежи.
По сравнению с первой половиной прошлого года доходы госбюджета выросли номинально на 8%, однако в реальном выражении — с учетом 9% годовой инфляции — они немного снизились.
При этом расходы госбюджета достигли 129 трлн сумов, увеличившись более чем на четверть. Более половины из этой суммы или 65 трлн сумов была направлена на социальную сферу.
Таким образом, расходы превысили доходы на 29 трлн сумов. Учитывая, что в первом полугодии валовый внутренний продукт (ВВП) составил 469,61 трлн сумов, дефицит бюджета равняется 6,17% ВВП.
Также, за шесть месяцев в Узбекистане было освоено иностранных инвестиций в размере $7,4 млрд. Иностранные инвестиции и кредиты на сумму $3,2 млрд пришлись на отраслевые предприятия, а $3,3 млрд — на региональные проекты.
Согласно закону о государственном бюджете на 2023 год, доходы госбюджета прогнозировались на уровне 232,1 трлн сумов, а расходы — на 227,86 трлн сумов. Так, по итогам текущего года ожидалось, что госбюджет будет сведен с профицитом в размере чуть более 4 трлн сумов. Однако только за полгода дефицит государственного бюджета приблизился вплотную к 30 трлн сумов.
В том же законе предельный размер дефицита госбюджета устанавливается в размере 3% ВВП. Тем не менее, за первые шесть месяцев дефицит бюджета превысил данную отметку более чем вдвое.
Кроме того, закон о госбюджете позволяет правительству привлечь до $2 млрд на поддержку бюджета — в том числе на финансирование дефицита.
В свою очередь, председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов связывал увеличение расходов бюджета с ростом импорта газа, так как разница между мировой ценой газа и внутренней оплачивалась за государственный счет. Хотя, по данным Госкомстата, в января-июне Узбекистан импортировал природного газа на $200 млн, что явно гораздо меньше размера дефицита госбюджета.
Накануне президент Шавкат Мирзиёев подверг критике налоговые органы за низкий объем собранных налогов, отметив, что это значительно меньше того, что может предоставить экономика при нынешних темпах развития. Глава государства раскритиковал службу за устаревшие методы работы и падение собираемости налогов, а также уволил глав налоговых управлений 26 районов и городов
Тогда же стало известно о кадровых перестановках в правительстве. Так, Джамшид Кучкаров занял пост министра экономики и финансов, сохранив при этом должность вице-премьера. Шерзод Кудбиев, руководивший Минэконфином с момента его учреждения, вернулся на пост председателя Налогового комитета.