25-dekabrda qabul qilingan hukumat qarori bilan avtomobil sotish qoidalariga o‘zgartirishlar kiritildi. Bu haqda “UzA” nashri xabar berdi.
Qaror yangi avtomototransport vositalarini chakana sotish tartibini yaxshilash hamda xaridorlarning huquq va manfaatlarini himoya qilishga qaratilgani ta’kidlangan xabarda.
Shu maqsadda hukumatning 2003-yil, 13-fevraldagi 75-son qarori bilan qabul qilingan chakana savdo qoidalariga qo‘shimcha 119−1 band kiritildi.
Unga ko‘ra, agar bozorda ustun mavqega ega sotuvchida o‘zi tomonidan ishlab chiqarilgan avtomobilni sotishda ichki bozordagi talabni qondirish imkoniyati mavjud bo‘lmaganda, bir kishi bilan 12 oy davomida ikkitadan ortiq shartnoma tuzilganda, sotuvchi keyingi 12 oy mobaynida qayta shartnoma tuzishdan bosh tortish huquqiga ega.
2022-yilning fevralida prezident “O‘zavtosanoat” avtomobil xarididagi navbatlarni to‘liq bartaraf etishni topshirgandi. “UzAuto Motors” avtomobillari uchun oldindan to‘lov miqdorini 85%dan 50%gacha pasaytirish vazifasi qo‘yilgandi.
Avvalroq “UzAuto Motors” to‘liq onlayn savdoga o‘tishi ma’lum qilingandi. Noyabr oyi boshida ochilgan kontraktatsiya jarayonida kompaniya rasmiy sayti va mobil ilovasida texnik nosozliklar, dilerlik markazlarida esa tartibsizliklar yuzaga kelgandi.
“UzAuto Motors” kompaniyasi 22-dekabr kuni soat 12:00da “Cobalt”, “Damas” hamda “Labo” avtomobillari uchun onlayn kontraktatsiyani ochishini ma’lum qilgandi.
Birqo, “UzavtoSavdo” tizimi hamda mobil ilovasida qator uzilishlar yuz berdi. Natijada, 2024-yilda ishlab chiqarilishi belgilangan modellar uchun kontraktatsiya ochilmadi.
25-dekabr kuni “UzAuto Motors” kompaniyasi ommabop avtomobillar uchun onlayn shartnomalar tuzish boshlanishini ma’lum qildi.
Soat 14:00dan “Cobalt”, “Damas” va “Labo” avtomobillari uchun onlayn shartnoma tuzish imkoniyati yaratilishi qayd etilgandi.
Biroq, belgilangan vaqtda savdo.uzavtosanoat.uz saytida nosozliklar kuzatilib, keyinroq sayt ishlay boshladi. Soat 18:00 holatiga, “UzAutoSavdo” platformasi orqali jami 30 500dan ortiq shartnomalar tuzildi.
“UzAuto Motors” 26-dekabr kuni soat 10:00da “Cobalt”, “Damas” va “Labo” avtomobillari uchun onlayn kontraktatsiyani qayta tiklashini ma’lum qilgandi.

Кабмин 25 декабря утвердил поправки в законодательство, упорядочивающие продажу новых автомобилей. Об этом сообщило УзА.
Решение направлено на защиту прав и интересов покупателей, приобретающих новые авто- и мототранспортные средства, отмечается в сообщении. Для этого в правила розничной торговли вносится дополнительный пункт 119 — 1, который гласит:
«Продавец при составлении договора купли-продажи создает равные возможности для всех покупателей. Если в силу ситуации на рынке у продавца, имеющего доминирующее положение, отсутствует возможность покрыть продажами выпускаемого им автомототранспорта спрос на внутреннем рынке, при оформлении одним лицом в течение 12 месяцев более чем двух договоров на покупку автомототранспорта продавец имеет право отказать в составлении нового договора в следующие 12 месяцев».
Шавкат Мирзиёев в феврале 2022 года поручал «Узавтосаноат» реорганизовать продажи автомобилей. Глава государства поставил перед концерном задачу создать прозрачную и свободную от человеческого фактора систему.
UzAuto Motors регулярно обвиняла лиц, оформляющих множество заказов, в создании дефицита машин. Компания обещала принять меры против перекупщиков, понижая их в приоритете выдачи.
Автопроизводитель в конце 2022 года приостановил продажи моделей массового сегмента Cobalt, Lacetti, Damas и Labo. С тех пор компания неоднократно открывала и вскоре вновь приостанавливала продажи.
Концерн призывал не платить за уже оформленные контракты на авто и обещал увеличивать сроки выдачи машин для перекупщиков. Также в компании заявили о планах с 2024 года сократить поставку заказанных авто до трёх месяцев.
В декабре UzAuto Motors признала проблемы с работой платформы для онлайн-продаж в период открытия контрактации на авто массового сегмента. Компания объявила о модернизации системы Uzavtosavdo для обеспечения её стабильной работы.