Topshiriq Rossiya harbiy-sanoat kompleksini qo‘llab-quvvatlashda gumon qilingan jismoniy va yuridik shaxslar ro‘yxatini to‘ldiradi. Ro‘yxatga Xitoy, Hindiston, Turkiya, Qozog‘iston va boshqa bir qator davlatlar kompaniyalari qo‘shildi.
Boshqalar qatorida O‘zbekistonning “Mvizion” kompaniyasi ham cheklovlarga uchragan. 2023-yilning noyabrida kompaniya AQSh sanksiyalariga duchor bo‘lgandi. Dekabrda Buyuk Britaniya ham unga nisbatan sanksiya kiritdi.
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, “Mvizion” 2022-yil iyun oyida tashkil etilgan. Qayd etilishicha, kompaniya elektron va telekommunikatsiya uskunalarini ulgurji yetkazib beradi. Uning yagona asoschisi va rahbari Igor Ivlev hisoblanadi.
O‘tgan yozda Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonning “Alfa Beta Creative” va “GFK Logistic Asia” kompaniyalariga nisbatan sanksiyalar joriy qilgandi. Bundan ikki oy avval esa AQSh G‘aznachiligi sanksiyalarni chetlab o‘tib, Rossiya mudofaa sanoati uchun tovarlar sotib olishda ularga nisbatan cheklovlar qo‘ydi.
O‘tgan hafta AQSh moliya vazirligi sanksiyalar ro‘yxatiga yana bir qo‘shimcha kiritilganini e’lon qildi. Ular orasida vakolatxonasi Toshkentda joylashgan “Polar Star Logistics” transport kompaniyasi, shuningdek, asli o‘zbekistonlik, Rossiya kichik energetika assotsiatsiyasi prezidenti, BAAdagi “Business Russia” savdo uyi direktori Maksim Zagornov ham bor.

Как ранее писал Spot, Евросоюз 23 февраля ввел в отношении России 13-й пакет санкций касательно конфликта в Украине.
Распоряжение дополняет список физических и юридических лица, подозреваемых в поддержке военно-промышленного комплекса РФ. В список добавлены компании из Китая, Индии, Турции, Казахстана и ряда других стран.
Среди прочих под ограничения попала компания из Узбекистана Mvizion. В ноябре 2023 года она уже попала под санкции США, а в декабре Великобритания также внесла ее в черные списки.
По данным ЕГРПО, Mvizion была создана в июне 2022 года и занимается «оптовой торговлей электронным, телекоммуникационным оборудованием и запчастями к нему». Единственным учредителем и руководителем фирмы числится Игорь Ивлев.
Летом прошлого года ЕС ввел санкции в отношении узбекистанских компаний Alfa Beta Creative и GFK Logistic Asia. За два месяца до этого ограничения против них за закупку товаров для российской оборонной промышленности в обход санкций ввел Минфин США.
На прошлой неделе Минфин США объявил об очередном пополнении своих санкционных списков. В них вошли транспортная компания Polar Star Logistics с офисом в Ташкенте, а также уроженец Узбекистана Максим Загорнов — президент Российской ассоциации малой энергетики и директор Торгового дома «Деловой России» в ОАЭ.
Ранее Spot писал о расследовании, посвященном экспорту британской санкционной продукции в Россию через страны СНГ.