Toshkent shahrida markazlashgan issiqlik ta’minoti xizmatlari uchun narxlar oshirildi. Bu bo‘yicha 31-oktabr kuni poytaxt hokimining tegishli qarori qabul qilindi.
Sentabr oyida Toshkent shahrida issiqlik va issiq suv ta’minoti xizmatlari tarifi oshirilishi bo‘yicha xalq deputatlari poytaxt kengashi qarori qabul qilingandi.
Unga ko‘ra, aholi uchun tarif 1 Gkaliga 121 617 so‘m (amalda 105 754 so‘m edi) etib belgilandi. Ulgurji tashkilotlar uchun esa bu 244 497 so‘m (212 606 so‘m) ni tashkil etadi. Narxlar QQSsiz keltirilgan. Yangi tariflar joriy yilning 15-noyabridan kuchga kiradi.
O‘z navbatida, tartibga solinadigan bazaviy narx hamda budjet tashkilotlari tarifi 1 Gkal uchun amaldagi darajada saqlanib qoldi — mos ravishda 664 465 so‘m va 801 963 so‘m.
Aholi uchun oxirgi marta narxlar isitish mavsumi tugagach, joriy yilning 2-aprelidan boshlab ko‘tariligandi.
Undan keyin “Veolia Energy Tashkent” kompaniyasi narxlar oshirilishiga izoh berib, buni “majburiy qadam” deb atadi. Qayd etilishicha, aholi uchun yangi narxning joriy etilishi bazaviy tarifning 18%ni qoplaydi. Qolgan qismi esa davlat subsidiyalari bilan qoplanadi.
Avvalroq Toshkent shahar hokimligi yer osti yo‘lini rekonstruksiya qilish bo‘yicha tender o‘tkazayotgani haqida xabar berilgandi.

Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков утвердил новые тарифы на горячее водоснабжение и отопление. Постановление опубликовано на портале E-qaror.
Нынешнее повышение расценок станет вторым в этом году и затрагивает как население, так и предпринимателей. Столичный Кенгаш народных депутатов принял соответствующее решение в сентябре.
Тариф для физлиц составит 121 617 сумов за 1 Гкал (без НДС) или на 15% больше нынешнего. Для юрлиц расценки повышаются до 244 497 сумов за Гкал (без НДС). Расценки вступят в силу с 15 ноября.
горячая вода, отопление, тарифы, хоким ташкента, шавкат умурзаков
Фото: Veolia
При этом базовый тариф останется на уровне, установленном в декабре 2023 года — 664 465 сумов за 1 Гкал без НДС. Тариф для бюджетных организаций также не изменится и будет равен 801 963 сумов за Гкал.
В предыдущий раз ташкентский Кенгаш принял решение поднять тарифы на горячую воду и отопление для граждан в феврале этого года. Расценки, действовавшие до этого дня, вступили в силу с 2 апреля.
Оператор отопительной системы Veolia Energy Tashkent объяснил повышение тарифов подорожанием энергоресурсов, нужных для теплогенерации. В компании отметили, что новый тариф для граждан покрывает только 18% базовой цены, а остальное компенсирует государство.
Ранее Spot писал, что хокимият Ташкента проводит тендер на реконструкцию подземного перехода под улицей Ахмада Дониша.