Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘li qurilishi shu yilning o‘zida boshlanishi mumkin. Bu haqda 5-may kuni Samarqandda bo‘lib o‘tgan Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yig‘ilishi doirasida transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Spot muxbiriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Transport vaziri o‘rinbosari 28-aprel kuni Janubiy Koreyaning Saman Engineering, Dong Myeong Engineering Consultants & Architecture Co., Ltd, Korea Railroad Corporation va Korea National Railway kompaniyalari konsorsiumi tomonidan ishlab chiqilgan texnik-iqtisodiy asoslari bo‘yicha yakuniy hisobot bo‘lib o‘tkazilganini ma’lum qildi.
“Iqtisodiyot va moliya vazirligi, ehtimol, boshqa maslahatchilar bilan birgalikda ishlab chiqishimiz kerak bo‘lgan masalalar va qo‘shimchalar mavjud. Texnik jihatdan hammasi tushunarli, lekin loyiha investorlar uchun yanada jozibador bo‘lishi uchun uning investitsion qismini kuchaytirish kerak. Biz qaysi uchastkalar va infratuzilma obyektlariga sarmoya jalb qilish mumkinligini, investorlar uchun nimalar qiziqarli bo‘lishini ko‘rsatib berishimiz kerak. Mana shu qismini hozir biroz takomillashtirish kerak”, — dedi u.
Hozirda Transport vazirligi Jahon banki bilan birgalikda loyihani qisqacha ko‘rib chiqish va validatsiya qilish uchun maslahatchi jalb qilish ustida ishlamoqda. Shundan so‘ng idora tenderga o‘tishi mumkin.
Joriy yilda yuqori tezlikdagi magistral loyihasini amalga oshirishni boshlash istiqbollari haqidagi savolga javob berar ekan, Jasurbek Choriyev loyiha ancha murakkab ekanligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, loyihaning texnik-iqtisodiy asoslanishini rekord muddatlarda — taxminan 14 oy ichida yakunlashga muvaffaq bo‘lindi. Hokimliklar ham ishga jalb etilib, o‘z tavsiyalarini berdi.
Transport vazirligi rahbari o‘rinbosarining aytishicha, vazirlik joriy yilda temir yo‘l qurilishi ishlarini boshlashga harakat qiladi.
Yil boshida Koreya Eksimbankining Toshkentdagi vakolatxonasi rahbari Sangjin Kang loyihani amalga oshirish muddati o‘rtacha 7−10 yilni tashkil etishini, tezyurar temir yo‘lni to‘liq ishga tushirish esa 2030-yillarning birinchi yarmiga mo‘ljallanganini ma’lum qilgandi. Yo‘nalish uzunligi 300 km, o‘rtacha tezlik 185,7 km/soat, sayohat vaqti esa taxminan 1,5 soatni tashkil etadi.
2-maydan boshlab Toshkent va Xiva o‘rtasida Janubiy Koreyada ishlab chiqarilgan Hyundai Rotem tezyurar poyezdi qatnovi yo‘lga qo‘yilishi haqida xabar berilgandi. Poyezd yetti vagondan iborat bo‘lib, soatiga 260 km tezlikka erisha oladi.
2025-yilning fevral oyida Transport vazirligi Janubiy Koreya kompaniyalari konsorsiumi bilan Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘lini qurish loyihasining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqishni boshlashga kelishib oldi. Koreya Eksimbanki buning uchun grant ajratadi.
2026-yilda Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘li qurilishi boshlanadi, deyilgan edi Iqtisodiyot va moliya vazirligining kelgusi uch yillik moliyaviy strategiyasida.
2025-yil 24-oktyabrda Janubiy Koreyaning Saman Engineering kompaniyasi Transport vazirligi, O‘zbekiston temir yo‘llari va boshqa idoralar takliflari asosida Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘lining 3 ta variantini taqdim etdi.
Sangjin Kang tomonidan e‘lon qilingan parametrlar birinchi variantga mos keladi, unga ko‘ra temir yo‘l uzunligi 282 km, sayohat vaqti 1 soat 26 daqiqa, o‘rtacha tezlik esa 185,7 km/soatni tashkil etadi. Jami 8,9 km uzunlikdagi 74 ta ko‘prik va 3 ta tunnel qurish rejalashtirilgan.
Dekabr oyi oxirida Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yillik murojaatida Toshkent-Samarqand yo‘nalishi bo‘yicha tezyurar yo‘lovchi poyezdlari uchun yangi temir yo‘l liniyasi qurilishi boshlanganini e‘lon qilgan edi.
Prezident Transport vazirligiga O‘zbekiston temir yo‘llari bilan birgalikda 2026-yil 1-mayga qadar xorijiy konsultantlarni jalb qilgan holda “Toshkent — Samarqand yo‘nalishida alohida ajratilgan ikki qatorli tezyurar temir yo‘l magistrali"ni qurish loyihasining baholash hujjatlarini ishlab chiqish va belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritish bo‘yicha topshiriq berdi.
Avvalroq Spot Rossiyada xalqaro yuk tashuvchi haydovchilar uchun bo‘lish muddati 180 kungacha uzaytirilgani haqida yozgandi.

Строительство высокоскоростной железнодорожной магистрали Ташкент — Самарканд может стартовать уже в этом году. Об этом 5 мая заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев рассказал в интервью корреспонденту Spot на полях 59-го ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка развития в Самарканде.
Замминистра транспорта сообщил, что 28 апреля состоялся итоговый отчет по ТЭО проекта, разработанного консорциумом южнокорейских компаний: Saman Engineering, Dong Myeong Engineering Consultants & Architecture Co., Ltd, Korea Railroad Corporation и Korea National Railway.
«Есть вопросы и доработки, которые мы должны проработать совместно с Минэкономфином и, возможно, с другими консультантами. По технической части все понятно, но чтобы проект стал более привлекательным для инвесторов, нужно усилить его инвестиционную составляющую. Мы должны выделить „изюминки“ и показать, в каких именно участках и инфраструктурных объектах можно привлечь инвестиции, и что будет интересно инвесторам. Вот эту часть сейчас нужно чуть-чуть доработать», — заявил он.
Сейчас Минтранс совместно со Всемирным банком работает над привлечением консультанта, который проведет краткое ревью и валидацию проекта. После этого ведомство сможет перейти к тендеру.
Отвечая на вопрос о перспективах начала реализации проекта высокоскоростной магистрали уже в этом году, Жасурбек Чориев отметил, что проект является достаточно сложным. При этом технико-экономическое обоснование проекта удалось завершить в рекордные сроки — около 14 месяцев. К работе также были подключены хокимияты, которые предоставляли свои рекомендации.
Замглавы Минтранса заявил, что ведомство постарается начать строительные работы по железной дороге в этом году.
В начале года глава представительства Эксимбанка Кореи в Ташкенте Сангджин Канг сообщил, что срок реализации проекта в среднем составит 7−10 лет, а полный запуск высокоскоростной железной дороги запланирован на первую половину 2030-х годов. Протяженность маршрута составит 300 км, средняя скорость — 185,7 км/ч, а время в пути — около 1,5 часов.
С 2 мая между Ташкентом и Хивой будет запущен высокоскоростной поезд Hyundai Rotem, произведенный в Южной Корее. Поезд включает семь вагонов и способен развивать скорость до 260 км/час.
О проекте высокоскоростной магистрали
В феврале 2025 года Минтранс договорился с консорциумом компаний из Южной Кореи о старте разработки ТЭО проекта строительства высокоскоростной железной дороги Ташкент — Самарканд. Корейский Эксимбанк выделил на это грант в размере $3 млн.
К проекту железной дороги, включая финансирование, проявляют интерес Экспортно-импортный банк Китая и Европейский инвестиционный банк.
В июле прошлого года министр транспорта Илхом Махкамов рассказал о ходе проекта строительства высокоскоростной железной дороги Ташкент — Самарканд.
24 октября 2025 года южнокорейская Saman Engineering представила 3 варианта высокоскоростной ж/д Ташкент — Самарканд на основе предложений Министерства транспорта, «Узбекистон темир йуллари» и других ведомств.
Озвученные Сангжином Кангом параметры соответствуют первому варианту, согласно которому протяженность ж/д составит 282 км, время в пути — 1 час 26 минут, а средняя скорость — 185,7 км/ч. Всего предполагается построить 74 моста и 3 туннеля общей длиной 8,9 км.
В конце декабря Шавкат Мирзиёев, выступая с ежегодным обращением к Олий Мажлису и народу Узбекистана, анонсировал начало строительства новой железнодорожной линии для высокоскоростных пассажирских поездов по маршруту Ташкент — Самарканд.
Президент поручил Министерству транспорта совместно с «Узбекистон темир йуллари» до 1 мая 2026 года разработать с привлечением зарубежных консультантов и внести в Кабинет министров в установленном порядке оценочную документацию проекта по строительству «отдельно выделенной двухполосной высокоскоростной железнодорожной магистрали в направлении Ташкент — Самарканд».