Toshkentda evakuatorlar va jarima maydonchalari yordamida noto‘g‘ri to‘xtash joylariga qarshi kurash kuchaytiriladi. Bu haqda 5-iyun kuni Yo‘l harakatini tashkil etish markazi (YHTEM) matbuot xizmati o‘zining Telegram-kanalida xabar berdi.
Shaharning turli hududlarida avtomobillar ko‘pincha trotuarlarda, piyodalar o‘tish joylarida, jamoat transporti bekatlarida, yashil hududlarda, shuningdek, to‘xtash yoki to‘xtab turish taqiqlangan joylarda qoldirilmoqda.
Bunday holatlar aholining kundalik qulayligiga bevosita ta’sir ko‘rsatadi: piyodalarning harakatlanishini qiyinlashtiradi, keksalar, aravachali ota-onalar, nogironlar va bolalar uchun noqulaylik tug‘diradi, shuningdek, avtobuslar va maxsus texnikalar harakatiga xalaqit beradi.
“Shu munosabat bilan Toshkentda avtotransport vositalarining to‘xtashi va to‘xtab turishi qoidalariga rioya etilishi ustidan nazoratni kuchaytirish tizimli amaliyotga aylantirilmoqda. Qoidabuzarlik bilan qoldirilgan transport vositalari belgilangan tartibda evakuatsiya qilinib, ixtisoslashtirilgan jarima maydonchalariga joylashtiriladi”, — deyiladi xabarda.
YHTEM haydovchilarni to‘xtash va to‘xtash joyini tanlashda yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya qilishga yana bir bor chaqirdi.
Avtomobillarni piyodalar yo‘laklari, jamoat transporti bekatlari, piyodalar o‘tish joylari, yashil hududlar va piyodalarga, jamoat transportiga, maxsus texnikalarga xalaqit berishi yoki xavfsizlikka tahdid solishi mumkin bo‘lgan boshqa joylarda qoldirmaslik zarurligi eslatib o‘tildi.
“Bu boradagi ishlar davom ettiriladi va yanada kuchaytiriladi. Ushbu choralarning maqsadi — jarima qo‘llashning o‘zi emas, balki barcha shahar aholisi va harakat ishtirokchilari uchun tartib, xavfsizlik hamda normal sharoitlarni ta’minlashdir”, — deyiladi markaz xabarida.
Shavkat Umurzakov (o‘ngdan ikkinchi) va Nikita Makarenko (o‘ngdan). Foto: Makarenko effekti / Telegram
O‘tgan hafta bloger Nikita Makarenko o‘z Telegram kanalida Toshkent hokimi Shavkat Umurzakovning matbuot vakillari bilan uchrashuvi haqida xabar berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, shahar hokimiyati “Piyodalar uchun shahar” deb nomlanishi mumkin bo‘lgan yirik hujjatni tayyorlamoqda. Uning maqsadi poytaxtni piyodalar uchun qulayroq va avtomobillarga kamroq yo‘naltirilgan qilishdir.
“Tez orada shahar ko‘chalariga 120 ta evakuator chiqadi. Har kuni shahar trotuarlarda va qonunga xilof ravishda to‘xtab turgan 900 ta mashinani jarima maydonchalariga olib ketadi. Bu butun boshli yangi sanoat bo‘ladi va bu ajoyib. Hozir shlagbaumlar bilan o‘ralgan barcha ko‘cha avtoturargohlari, qahvaxonalar, restoranlar yaqinida har xil „shustrillar“ o‘tirgan joylar — bularning barchasi kadastr bo‘yicha shahar tasarrufiga o‘tadi va soatbay to‘lov bilan markazlashtirilgan holda taqdim etiladi. Markazda bepul to‘xtash joylari bo‘lmaydi”, — deb yozdi u.
Poytaxt hokimi bilan uchrashuvda ishtirok etgan Anhor.uz bosh muharriri Lola Islamova shahar hokimiyatining piyodalar yo‘laklarida to‘xtash joylariga qarshi kurashni kuchaytirish va ko‘cha to‘xtash joylarini markazlashgan holda boshqarishni joriy etish rejalarini tasdiqladi.
May oyi o‘rtalarida YHTEM birinchi marta “to‘xtash va to‘xtab turish qoidalari buzilishiga nisbatan qat’iyroq choralar ko‘rish amaliyoti” joriy etilishini e’lon qildi. Qayd etilishicha, u ko‘chalarda tartib va harakat xavfsizligini ta’minlash, shuningdek, aholi uchun qulay makon yaratishni maqsad qilgan.
Avvalroq Spot nogironligi bo‘lgan haydovchilar uchun parkovka imtiyozlari onlayn rasmiylashtirilishi mumkinligi haqida yozgandi.

В Ташкенте усилят борьбу с неправильной парковкой с помощью эвакуаторов и штрафстоянок. Об этом 5 июня пресс-служба Центра организации дорожного движения сообщила в своем Telegram-канале.
В ЦОДД со ссылкой на практику отмечают, что в разных районах города автомобили нередко оставляют на тротуарах, у пешеходных переходов, на остановках общественного транспорта, в зеленых зонах, а также в местах, где остановка или стоянка запрещены.
По их словам, такие ситуации напрямую влияют на повседневный комфорт жителей: затрудняют передвижение пешеходов, создают неудобства для пожилых граждан, родителей с детскими колясками, людей с инвалидностью и детей, а также мешают движению автобусов и спецтехники.
«В связи с этим в Ташкенте усиление контроля за соблюдением правил остановки и стоянки автотранспорта становится системной практикой. Транспортные средства, оставленные с нарушением правил, будут эвакуироваться и размещаться на специализированных штрафных стоянках в установленном порядке. Эта работа будет продолжена и усилена. Ее цель — не наказание ради наказания, а обеспечение порядка, безопасности и нормальных условий для всех участников городской жизни», — говорится в сообщении.
ЦОДД вновь призвал водителей строго соблюдать ПДД при выборе места для остановки и стоянки. Ведомство напомнило о необходимости не оставлять автомобили на тротуарах, остановках общественного транспорта, у пешеходных переходов, в зеленых зонах и других местах, где они могут мешать пешеходам, общественному транспорту, спецтехнике или создавать угрозу безопасности.
парковка, ташкент, цодд, автомобили
Шавкат Умурзаков (второй справа) и Никита Макаренко (справа). Фото: «Эффект Макаренко» / Telegram
На прошлой неделе блогер Никита Макаренко сообщил в своем Telegram-канале о встрече хокима Ташкента Шавката Умурзакова с представителями прессы. По его словам, городские власти готовят «большой документ, который условно будет называться „Город для пешеходов“». Его цель — сделать столицу более комфортной для пешеходов и менее ориентированной на автомобили.
«Скоро на улицы города выйдут 120 эвакуаторов. Каждый день город будет увозить на штрафстоянки 900 машин, припаркованных на тротуарах и в нарушение закона. Это будет целая новая индустрия, и это замечательно. Все уличные парковки, которые сейчас ограждены шлагбаумами, возле кафе, ресторанов, где сидят всякие „шустрилы“ — все это перейдет по кадастру в ведение города, и будет централизовано предоставляться с почасовой оплатой. Бесплатных парковок в центре не будет», — написал он.
Главный редактор Anhor.uz Лола Исламова, также участвовавшая во встрече с хокимом столицы, подтвердила планы городских властей по усилению борьбы с парковкой на тротуарах и внедрению централизованного управления уличными парковками.
В середине мая ЦОДД впервые объявил о введении «более строгой практики реагирования на нарушения правил остановки и стоянки». Отмечается, что она преследует цели на обеспечить порядок на улицах и безопасность движения, а также создать доступное пространство для жителей.
Ранее Spot писал, что Ташкент заключил с китайскими компаниями соглашения об инвестициях и экспорте на $3,5 млрд.