17-iyundan bazaviy stavka 2,4% ga, depozit stavkasi 2,25% ga teng bo‘ladi, marjinal kredit liniyasi stavkasi 2,65% gacha oshadi. Har uchala ko‘rsatkich ham 0,25 foiz punktga oshgan.
Yevropa Markaziy banki boshqaruvi Yaqin Sharqdagi mojaro tufayli inflyatsion bosim kuchayganini qayd etmoqda. Stavkalarning oshishi vaziyatning yevrohududga keyingi ta’sirining bir qator ssenariylari bilan bog‘liq.
Energiya narxlarining oshishi, shuningdek, oziq-ovqat, tovarlar va xizmatlarga kutilayotgan ta’sir fonida regulyator joriy yil uchun inflyatsiya prognozini 2,6% dan 3% ga oshirdi.
2027-yilda ekspertlar uning 2,3% gacha sekinlashishini, 2028-yilda esa yillik 2% lik maqsadli ko‘rsatkichgacha pasayishini bashorat qilmoqdalar.
Bundan tashqari, mojaroning xomashyo bozorlari va aholining real daromadlariga ta’siri tufayli 2026−2027-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy o‘sish prognozi mos ravishda 0,8% va 1,2% gacha pasaydi. Faqat 2028-yilda yalpi ichki mahsulotning o‘sish sur’ati 1,5% gacha oshishi kutilmoqda.
Yevropa Markaziy banki istiqbollarning noaniqligi va inflyatsiya xavfining ustunligi, shuningdek, o‘sish prognozlarining pasayish tomon qayta ko‘rib chiqilishi mumkinligini ta’kidlaydi.
Mojaroning o‘rta muddatli inflyatsiyaga va umuman iqtisodiyotga ta’siri narx shokining davomiyligi va intensivligiga, shuningdek, uning bilvosita ta’sirlari ko‘lamiga bog‘liq bo‘ladi.
Yevrostatning dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, may oyi oxirida yevrohududda yillik inflyatsiya bir oy oldingi 3% ga nisbatan 3,2% ni tashkil etdi. Bunga, birinchi navbatda, may oyida yillik hisobda 11% ga yetgan energiya narxlarining keskin o‘sishi ta’sir ko‘rsatdi.
Bungacha AQSH statistika idoralari so‘nggi uch yildagi rekord darajadagi yillik 4,2% lik inflyatsiya haqida xabar bergan edi. Shu fonda investorlar Federal zaxira tizimi tomonidan stavkalarning oshirilishini kutishmoqda, bu esa allaqachon oltin narxiga ta’sir ko‘rsatdi.
Avvalroq Spot Yevropa Ittifoqi Temu’ni xavfli mahsulotlar sotgani uchun 200 mln yevro jarimaga tortgani haqida yozgandi.

Европейский центральный банк 11 июня принял решение поднять три основные ставки — впервые с сентября 2023 года, передает Forbes.ru.
Базовая ставка с 17 июня будет равняться 2,4%, депозитная ставка — 2,25%, ставка по маржинальной кредитной линии вырастет до 2,65%. Все три показателя увеличились на 0,25 процентных пункта.
Правление ЕЦБ отмечает рост инфляционного давления из-за конфликта на Ближнем Востоке. Увеличение ставок предусмотрено рядом сценариев дальнейшего влияния ситуации на еврозону.
На фоне подорожания энергоносителей, а также ожидаемого влияния на продовольствие, товары и услуги регулятор повысил прогноз по инфляции на текущий год с 2,6% до 3%. В 2027 эксперты предсказывают ее замедление до 2,3%, а в 2028 — снижение до целевых 2% годовых.
Кроме того, прогнозный экономический рост на 2026−2027 годы снизился до 0,8% и 1,2% соответственно из-за влияния конфликта на сырьевые рынки и реальные доходы населения. Только в 2028 году ожидается увеличение темпов роста ВВП до 1,5%.
ЕЦБ отмечает неопределенность перспектив и преобладание проинфляционных рисков, а также возможный пересмотр прогнозов роста в сторону понижения. Влияние конфликта на среднесрочную инфляцию и экономику в целом будет зависеть от продолжительности и интенсивности ценового шока, а также от масштаба его косвенных эффектов.
Согласно предварительной оценке Евростата, годовая инфляция в еврозоне на конец мая составила 3,2% против 3% месяцем ранее. В первую очередь на нее повлиял резкий рост цен на энергоносители, достигший в мае 11% в годовом выражении.
До этого статистические органы США сообщили о рекордной инфляции за последние три года — 4,2% годовых. На этом фоне инвесторы ожидают повышения ставок со стороны Федеральной резервной системы, что уже сказалось на ценах золота.