Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlikdan himoya qilish, shuningdek, yo‘l harakati ishtirokchilari xavfsizligini taʼminlash borasidagi taqdimot bilan tanishgani haqida yozgan edi.
IIV YHXX boshlig‘i Sherzod Ibragimov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida Yo‘llarda yo‘l-transport hodisalarini oldini olish maqsadida idoralararo ishchi guruh tomonidan yo‘l harakati qoidabuzarliklari uchun javobgarlikni takomillashtirishga qaratilgan takliflar ishlab chiqilib, davlat rahbariga taqdim etilganini ta’kidladi.
“Bugungi kunda fuqarolar tomonidan voyaga yetmagan bolalarga transportni boshqarishga berish holatlari yo‘llarda o‘lim yoki jarohat olish holatlarining ko‘payishiga sabab bo‘lib qolmoqda. Yo‘llarda, ayniqsa aholi punktlarida poygalar tashkil etilib, harakat xavfsizligiga jiddiy xavf solmoqda”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qo‘pol qoidabuzarliklarni qayta-qayta sodir etganlarga ham jarimalarni chegirma bilan to‘lash imkoniyatining berilishi bunday qoidabuzarliklar davomiy bo‘lishiga sharoit yaratmoqda. Shu bois, besh turdagi qo‘pol qoidabuzarliklar uchun ma’muriy jazo turlariga avtotransport vositasini vaqtincha olib qo‘yish jazo chorasini kiritish ko‘zda tutilmoqda.
Shuningdek, voyaga yetmagan shaxslarga transport boshqarishga topshirish, noqonuniy poyga tashkil etish va bevosita qatnashish yoki yuk transport vositalarini tungi vaqtda yo‘l chetiga tashlab ketish bo‘yicha alohida ma’muriy javobgarlik choralari joriy etiladi.
Transportni boshqarish huquqi bo‘lmagan yoki mahrum etilgan shaxs sodir etgan yo‘l bezoriligi uchun qo‘shimcha ravishda transport vositasini musodara qilish yoki transportni vaqtincha olib qo‘yish hamda avtomobilni mastlik holatida boshqarganligi uchun 15 sutkagacha qamoq jazosini qo‘llash rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Ibragimov qo‘pol qoidabuzarliklar sodir etilganda, jarimalarni chegirma bilan to‘lash tartibi bir yil davomida qo‘llanilmasligi yuzasidan asoslantirilgan takliflar kiritilganini qayd etdi.
“Eng asosiysi, takliflarda voyaga yetmagan shaxsga transportni boshqarishga topshirish badanga shikast yetkazishga, odam o‘limiga, halokatga yoki boshqa og‘ir oqibatga olib kelganligi uchun to‘g‘ridan to‘g‘ri jinoiy javobgarlik kiritilishi nazarda tutilmoqda”, — deya xulosa qildi u.
Avvalroq Spot Toshkentda tartibsiz “parkovka"ga qarshi kurash evakuator va jarima maydonchalari orqali kuchaytirilishi haqida yozgan edi.

Как ранее писал Spot, 11 июня Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по совершенствованию законодательства в сфере защиты здоровья населения, противодействия наркопреступности и обеспечения безопасности дорожного движения.
Начальник Службы безопасности дорожного движения Департамента общественной безопасности МВД, полковник Шерзод Ибрагимов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 сообщил, что межведомственная рабочая группа разработала предложения по усилению ответственности за нарушение правил дорожного движения и представила их президенту. По его словам, цель — снизить количество дорожно-транспортных происшествий.
«В настоящее время случаи передачи гражданами управления транспортным средством несовершеннолетним приводят к увеличению числа погибших и пострадавших на дорогах. Организация гонок на дорогах, особенно в населенных пунктах, создает серьезную угрозу безопасности движения. Возможность уплаты штрафов со скидкой лицами, неоднократно совершавшими грубые нарушения, создает условия для продолжения подобных правонарушений», — заявил он.
автомобили, водительское удостоверение, гибдд, дорожно-транспортные происшествия
Шерзод Ибрагимов. Фото: скриншот
По его словам, рабочая группа подготовила следующие предложения:
• включить временное изъятие автотранспортного средства в перечень административных взысканий за пять видов грубых нарушений;
• ввести отдельные меры административной ответственности за передачу управления транспортным средством несовершеннолетним, организацию незаконных гонок и участие в них, а также за оставление грузовых транспортных средств на обочине дороги в ночное время;
• за дорожное хулиганство, совершенное лицом без права управления транспортным средством или лишенным такого права, дополнительно применять конфискацию либо временное изъятие транспортного средства;
• за управление автомобилем в состоянии опьянения предусмотреть наказание в виде административного ареста на срок до 15 суток;
• при повторном совершении грубых нарушений в течение одного года отменить возможность уплаты штрафа со скидкой.
Кроме того, предложения предусматривают введение прямой уголовной ответственности за передачу управления транспортным средством несовершеннолетнему, если это повлекло телесные повреждения, смерть человека, аварию или иные тяжкие последствия.
Ранее Spot писал, что в Ташкенте усилят борьбу с беспорядочной парковкой с помощью эвакуаторов и штрафстоянок.