21-iyun kuni taxminan tungi soat 02:00 da Toshkent metropolitenining 20 dan ortiq bekatlari vestibyullarida reklama bannerlariga “metropoliten rahbariyati bilan kelishilmagan holda o‘zboshimchalik bilan o‘zgartirishlar kiritilgani” aniqlandi.
Ma’lum qilinishicha, mazkur holat metropoliten xodimlari tomonidan zudlik bilan nazoratga olingan va qisqa vaqt ichida ushbu harakatlarni sodir etishga aloqador shaxslar aniqlangan.
PR kampaniyasini ishlab chiqqan va amalga oshirgan Uklon marketing bo‘limi xodimi Artem Lining aytishicha, kompaniya reklama bannerlariga o‘zgartirishlar kiritish uchun Inkuzart taxallusi ostida ishlaydigan taniqli ko‘cha rassomini yollagan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, kompaniyadagilar reklama konstruksiyalaridagi har qanday o‘zgarishlarni metropoliten rahbariyati bilan kelishish kerakligini bilishmagan va “buni bundan buyon ham yodda tutishga va kelgusida hammasini kelishishga” va’da berdi.
Uklon xodimi Artyom Li. Foto: skrinshot
“O‘rganish davomida ayrim reklama beruvchilar belgilangan tartibga rioya qilmasdan va tegishli ruxsatnomalarni olmasdan reklama materiallariga o‘zgartirishlar kiritganligi aniqlandi. Mazkur holat yuzasidan aybdor shaxslarga nisbatan amaldagi qonunchilikka muvofiq ma’muriy ta’sir choralari qo‘llanilgan”, — deyiladi xabarda.
Metropoliten vakilining so‘zlariga ko‘ra, hozirda barcha reklama bannerlari demontaj qilinmoqda, buni e’lon qilingan video tasdiqlaydi.
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 10-oktabrdagi qaroriga muvofiq, metropoliten hududidagi reklama konstruksiyalari va axborot materiallariga oid har qanday o‘zgartirishlar faqat belgilangan tartibda va metropoliten rahbariyati bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi.
Metropoliten faoliyati bilan bog‘liq yoki uning nomidan amalga oshiriladigan har qanday PR-aksiyalar va reklama tadbirlarini o‘tkazishga faqat tegishli ruxsatnoma mavjud bo‘lgandagina yo‘l qo‘yiladi, deya eslatdi Toshkent metropoliteni.
Avvalroq Spot Xalqlar do‘stligi saroyi atrofidagi noqonuniy bannerlar olib tashlangani haqida yozgandi.
Madaniy meros agentligi holat yuzasidan mas’ullarga nisbatan tegishli choralar ko‘rish bo‘yicha ogohlantirish berdi.

В метрополитене Ташкента демонтировали баннеры Uklon из-за несогласованной рекламной акции, сообщила пресс-служба столичной подземки.
21 июня примерно в 02:00 ночи было выявлено, что в более чем 20 вестибюлях станций Ташкентского метро в рекламные баннеры были внесены «самовольные изменения без согласования с руководством метрополитена».
Данная ситуация, как сообщается, была оперативно взята под контроль сотрудниками метрополитена, и в кратчайшие сроки были установлены лица, причастные к совершению данных действий.
Сотрудник отдела маркетинга Uklon Артем Ли, разработавший и реализовавший PR-кампанию, рассказал, что компания наняла известного уличного художника, работающего под псевдонимом Inkuzart, для внесения изменений в рекламные баннеры. По его словам, в компании не знали, что любые изменения рекламных конструкций необходимо согласовывать с руководством метрополитена, и пообещал «впредь иметь это в виду и в будущем все согласовывать».
uklon, баннер, метро ташкента
Сотрудник Uklon Артем Ли. Фото: скриншот
«В ходе проведенного изучения было установлено, что отдельные рекламодатели внесли изменения в рекламные материалы без соблюдения установленного порядка и получения соответствующих разрешений. По данному факту к виновным лицам были применены меры административного воздействия в соответствии с действующим законодательством», — говорится в сообщении.
По словам представителя метрополитена, сейчас ведется демонтаж всех рекламных баннеров, что подтверждается опубликованным видео.
Согласно постановлению Кабинета министров от 10 октября 2023 года, любые изменения, касающиеся рекламных конструкций и информационных материалов на территории метрополитена, осуществляются исключительно в установленном порядке и по согласованию с руководством метрополитена.
Проведение любых PR-акций и рекламных мероприятий, связанных с деятельностью метрополитена или осуществляемых от его имени, также допускается только при наличии соответствующего разрешения, напомнили в метро Ташкента.