O‘zbekistonga iloji boricha ko‘proq atom elektr stansiyalari kerak. Bu haqda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi (O‘zatom) direktori Azim Axmedxadjayev Alibaev.Politika YouTube loyihasiga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Jizzax viloyatida quvvati 2,11 GVt bo‘lgan integratsiyalashgan AES loyihasining makroiqtisodiy samarasi taxminan $165 mlrdni tashkil etadi.
Bu hisob-kitoblar “katta to‘rtlik” konsalting kompaniyalaridan biri bilan hamkorlikda hali yakunlanmagan bo‘lsa-da, dastlabki natijalar aynan shu ko‘rsatkichni ko‘rsatmoqda. Loyiha qiymati esa $9,5 mlrdga baholanmoqda.
Xususan, samara soliq tushumlari, yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish, shuningdek, stansiya atrofida xususiy biznes va maishiy xizmatlarni rivojlantirishdan iborat bo‘ladi.
Axmedxadjayev AES o‘z atrofida butun bir ekotizimni shakllantirishi va iqtisodiyotni, jumladan, O‘zbekistonda ilgari bo‘lmagan texnologiyalar sohasida rivojlantirish uchun imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.
“Men agentlik direktori va iqtisodchi sifatida ishonch bilan ayta olaman: bunday stansiyalar bizga ko‘proq kerak, chunki ular o‘z atrofida ekotizimni yaratadi va iqtisodiyotni rivojlantirish uchun imkoniyatlarni shakllantiradi. Biz bu yerda ilgari bo‘lmagan sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish texnologiyalarini qo‘lga kiritamiz, chunki atom stansiyasi ilmiy yondashuvlarni talab qiladigan eng murakkab mexanizmdir”, — dedi u.
O‘zatom rahbari, shuningdek, o‘zbek olimlarining tajribasini hisobga olgan holda, AES qurilishi mamlakatda sanoat mahsulotlarini ishlab chiqish va ishlab chiqarishda yangi yo‘nalishlarni ochishiga ishonch bildirdi.
Avvalroq O‘zatom direktori Azim Axmedxadjayev O‘zbekistondagi kichik AESni texnik ishga tushirish 2029-yil oktabr-noyabr oylariga rejalashtirilgani haqida ma’lum qildi.

Узбекистану нужно как можно больше атомных электростанций. Об этом директор Агентства по атомной энергии («Узатом») при Кабинете министров Азим Ахмедхаджаев заявил в интервью YouTube-проекту Alibaev.Politika.
По его словам, макроэкономический эффект от реализации одной лишь интегрированной АЭС мощностью 2,11 ГВт в Джизакской области составит около $165 млрд — расчеты, проводимые совместно с одной из компаний «большой четверки» консультантов, еще не завершены, однако уже сейчас позволяют говорить об этой цифре. При этом стоимость проекта составляет $9,5 млрд.
В частности, эффект будет складываться из налоговых поступлений, создания новых производств, а также развития частного бизнеса и бытовых услуг вокруг станции. Ахмедхаджаев подчеркнул, что АЭС формирует вокруг себя целую экосистему и создает возможности для развития экономики, в том числе в части технологий, которых у Узбекистана прежде не было.
«Я как директор агентства и как экономист могу говорить уверенно: таких станций нам нужно больше, потому что они вокруг себя создают экосистему и формируют возможности для развития экономики. Мы здесь получим такие технологии производства промышленных продуктов, которые мы не имели раньше, потому что атомная станция — это сложнейший механизм, который требует научных подходов», — заявил он.
Глава «Узатома» также выразил уверенность, что с учетом опыта узбекских ученых строительство АЭС откроет новые направления в разработке и производстве промышленной продукции в стране.
Ранее Spot писал, что технический запуск малой АЭС в Узбекистане запланирован на октябрь-ноябрь 2029 года.