Ochiq muloqotda Shavkat Mirziyoyev eksport bozorlarida tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va eksport hajmini oshirishga qaratilgan yangi choralarni ma’lum qildi.
“Bugun dunyoda bozor uchun kurash kun sayin kuchayib boryapti. Bunday vaziyatda xorijga chiqqan tadbirkor hech qachon o‘zini yolg‘iz his qilmasligi kerak”, — dedi prezident.
Davlat rahbari elchilarga yangi imkoniyat va bozorlar paydo bo‘lgan hududlarga tadbirkorlarni jalb qilish vazifasi yuklatildi.
Eksportning 60%i to‘g‘ri keladigan 20 ta davlat hamda istiqboli yuqori bo‘lgan yana 5 ta davlatda “eksport elchilari” faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Ularni ushbu bozorlarga eng ko‘p eksport qilayotgan tadbirkorlarning o‘zi saylaydi.
“Eksport elchilari” savdo tarmoqlariga kirish, sertifikatlash va marketing masalalarida tadbirkorlarga ko‘maklashadi. Ularning xorijga borish-kelish va yashash xarajatlari qoplab beriladi.
Shuningdek, eksportdagi muddati o‘tgan qarzdorlik bo‘yicha ham yengilliklar joriy etiladi. Yil yakunigacha qarzni qoplash uchun bank hisobvarag‘iga valyuta mablag‘lari qo‘yilsa, bu eksport tushumi sifatida qabul qilinadi.
Shu bilan birga, tovar uchun to‘lov kelmagan taqdirda ham eksportga qo‘yilgan cheklov bekor qilinadi.
Invoys bo‘yicha 50% lik oldindan to‘lov talabi ham olib tashlanadi. Savdo uylari va distribyutorlar orqali eksportda valyuta tushumini ta’minlash muddati esa 180 kundan 365 kungacha uzaytiriladi.
Avvalroq Spot o‘zbekistonlik eksportchilarning marketpleyslardagi xarajatlari 50% gacha qoplab berilishi haqida yozgandi.

Как писал Spot, Шавкат Мирзиёев на открытом диалоге с предпринимателями в Хиве анонсировал запуск «навигатора» для экспортеров и выделение $1 млрд на их поддержку.
Глава государства отметил усиление конкуренции за рынки сбыта на мировом уровне. В этой ситуации перед узбекистанскими дипломатами ставится задача при наличии новых возможностей для экспорта «вести за руку» бизнес на перспективные рынки.
«Предприниматель при выходе за рубеж никогда не должен чувствовать себя одиноким», — подчеркнул он.
В 25 государствах вводится должность «экспортного посла». Сюда входят 20 стран, принимающих в совокупности 60% товарных поставок из республики, а также пять стран с наибольшими экспортными перспективами.
«Экспортные послы» в каждой стране будут избираться напрямую предпринимателями, поставляющими на этот рынок наибольший объем товаров. Они будут содействовать бизнесу в решении вопросов с сертификацией, маркетингом и продвижением в торговых сетях. Государство возместит их расходы на поездки и проживание за рубежом.
Также Мирзиёев объявил о новых послаблениях по вопросу просроченной экспортной задолженности. Если предприниматель до конца года внесет валюту на банковский счет для покрытия долга, она будет засчитана как экспортная выручка.
Отменяются ограничения на экспорт при неоплате товара, а также требование предоплаты в 50% по инвойсам. Срок обеспечения валютной выручки при экспорте через торговые дома и дистрибьюторов увеличится со 180 до 365 дней (до 1 года).
Ранее Spot сообщал, что Узбекистан проверит пять экспортеров после ограничений России на ввоз овощей и фруктов.