Ishni boshlash marosimi o‘tgan juma, 19-iyun kuni bo‘lib o‘tdi. Unda kompaniya bosh ijrochi direktori Robert Klayn, shuningdek, Energetika vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi hamda Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti vakillari ishtirok etdi.
Pilot loyiha qishloq xo‘jaligi yerlarida energiya olish uchun quyosh foto panellarini o‘rnatishni o‘z ichiga oladi. Birinchi stansiyaning quvvati 500 kVt bo‘ladi.
Tadbir ishtirokchilari loyihani amalga oshirish bosqichlari va uni O‘zbekistonning boshqa hududlarida kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildilar. Shuningdek, ular ekologik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida maydonga manzarali daraxtlar ekishdi.
2025-yil mart oyida Voltalia kompaniyasi Toshkent viloyatida amalga oshirilayotgan agrovoltaika sohasidagi tajriba loyihasining asosiy shartlari bo‘yicha kelishuv imzolanganini ma’lum qildi.
O‘sha vaqtda Buxoro viloyatida gibrid quyosh-shamol elektr stansiyasini va Xorazmda akkumulyatorlar majmuasini qurish bo‘yicha shartnomalar ham rasmiylashtirilgan edi.
Joriy yilning aprel oyida Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatining Quva tumanidagi qishloq xo‘jaligi majmuasida agrovoltaika tizimlarining ishlashi bilan tanishdi.
Bu yerda mazkur majmuaga qarashli baliqchilik hovuzlarini kislorod bilan ta’minlash uchun 10 mingta quyosh fotopaneli o‘rnatilgan.
Ta’kidlanishicha, O‘zbekistonda agrovoltaika salohiyati 10 GVtga baholanmoqda. Mamlakat bo‘ylab 2 ming gektar yerda shunday tizimlarni joriy etish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq Spot yil boshidan buyon O‘zbekistonda 5 mlrd kVt/soat yashil energiya ishlab chiqarilgani haqida yozgandi.
Shundan 3 mlrd 48 mln kVt⋅soat quyosh fotoelektr stansiyalari, 1 mlrd 952 mln kVt⋅soat esa shamol elektr stansiyalari hissasiga to‘g‘ri keladi.

Французская компания Voltalia начала строительство солнечной фотоэлектростанции в рамках пилотного проекта агровольтаики, сообщает Минэнерго.
Церемония старта работ состоялась в прошлую пятницу, 19 июня. В ней участвовали главный исполнительный директор компании Роберт Кляйн, а также представители Минэнерго, Минсельхоза, Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве и Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофелеводства.
Пилотный проект включает установку солнечных фотопанелей на сельскохозяйственных землях для получения энергии. Мощность первой станции составит 500 кВт.
Участники мероприятия обсудили этапы реализации проекта и возможности его расширения в других регионах Узбекистана. Также они высадили на площадке декоративные деревья в поддержку экологических инициатив.
В марте 2025 года Voltalia сообщила о подписании соглашения по референтным условиям пилотного проекта в сфере агровольтаики, реализуемого в Ташкентской области. Тогда же были оформлены контракты на строительство гибридной солнечно-ветровой электростанции в Бухарской области и аккумуляторного комплекса в Хорезме.
Шавкат Мирзиёев в апреле этого года ознакомился с работой систем агровольтаики в сельскохозяйственном комплексе на территории Кувинского района Ферганской области. Здесь установлены 10 тыс. солнечных фотопанелей для снабжения кислородом рыбных прудов, относящихся к этому же комплексу.
Как сообщалось тогда, потенциал агровольтаики в Узбекистане оценивается в 10 ГВт. Планируется внедрить подобные системы на 2 тыс. га земли по всей стране.