O‘zbekiston 2027-yilda Uzbekistan Airways va O‘zbektelekom aksiyalarini xalqaro bozorlarda joylashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Gazeta.uz bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorovga tayanib yozmoqda.
Qo‘chqorov bu haqda u o‘zaro bog‘liqlikni yaxshilash, xususiy investitsiyalarni jalb qilish va ochiq savdoni rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik bo‘yicha seminarda ma’lum qildi.
Tadbir 29-iyun kuni Toshkentda Xalqaro valyuta jamg‘armasi va Jahon banki guruhining mamlakat uchrashuvi (constituency meeting) doirasida bo‘lib o‘tdi.
Qo‘chqorovning so‘zlariga ko‘ra, o‘zaro bog‘liqlik va xususiy investitsiyalar muhokamasida sohadagi davlat korxonalariga e’tibor qaratilmagan.
Transport, aviatsiya va raqamli aloqani rivojlantirish ushbu sohalarda faoliyat yuritayotgan kompaniyalarni isloh qilmasdan mumkin emas, dedi u.
“Agar biz temir yo‘llar haqida gapiradigan bo‘lsak, temir yo‘l kompaniyalarini isloh qilishimiz, ularni o‘zgartirishimiz kerak va biz buni qilyapmiz. Agar biz raqamli o‘zaro bog‘liqlik haqida gapiradigan bo‘lsak, bizga yaxshi telekommunikatsiya kompaniyasi kerak. Biz uni o‘zgartirishimiz kerak”, — deya qo‘shimcha qildi bosh vazir o‘rinbosari.
Shuningdek, Qo‘chqorov aviatsiya sohasini rivojlantirish uchun aviakompaniyalarni isloh qilish zarurligini ta’kidladi. Hukumat o‘zaro bog‘liqlik sohasiga tegishli tartibga solinadigan sektorlardagi kompaniyalarni chuqur o‘zgartirish niyatida.
“Masalan, kelgusi yilda Uzbekistan Airways kompaniyasini IPOga olib chiqishni rejalashtirmoqdamiz. Shuningdek, O‘zbektelekom'ning IPOsi ham kelgusi yilga mo‘ljallangan. 2028-yilda, ehtimol 2029-yilda esa o‘zaro bog‘liqlikka aloqador barcha kompaniyalarni ham IPOga chiqaramiz”, — dedi u.
15-iyun kuni Shavkat Mirziyoyev Uzbekistan Airways’ni transformatsiya qilish va IPOga tayyorlash ishlarini tezlashtirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi. Aviakompaniya qiymatini qariyb 50% ga — $2,3 mlrdgacha oshirish, xalqaro IPO doirasida 20% gacha aksiyalarni sotish rejalashtirilmoqda.
17-iyun kuni Templeton Global Investments Markaziy Osiyo bo‘yicha bosh direktori Marius Dan Uzbekistan Airways’ni IPOga chiqarish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari iyul oyida boshlanishini ma’lum qildi. Aviakompaniya uchun aksiyadorlik maslahatchilari tanlanadi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi o‘tgan hafta Uzbekistan Airways’ni jamoat ahamiyatiga ega 425 ta kompaniya reyestriga kiritdi. Amaldagi talablarga ko‘ra, 2027-yildan boshlab kompaniya buxgalteriya hisobini rasman moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga (MHXS) o‘tkazishi kerak bo‘ladi. 2028-yil oxirigacha moliyaviy hisobotlarni auditorlik xulosalari bilan birga e’lon qilishni boshlash talab etiladi.
Avvalroq Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti 2026-yilda $180 mlrdga yetishi mumkinligi haqida aytgandi.

Узбекистан планирует разместить акции Uzbekistan Airways и «Узбектелекома» на международных рынках в 2027 году. Об этом пишет «Газета.uz» со ссылкой на вице-премьера — министра экономики и финансов Джамшида Кучкарова.
Чиновник заявил об этом на семинаре по региональному сотрудничеству для улучшения взаимосвязанности, привлечения частных инвестиций и развития открытой торговли. Мероприятие прошло в Ташкенте 29 июня в рамках страновой встречи (constituency meeting) Международного валютного фонда и Группы Всемирного банка.
По словам Кучкарова, в обсуждении взаимосвязанности и частных инвестиций не уделялось внимание государственным предприятиям сектора. Развитие транспортной, авиационной и цифровой связанности невозможно без реформирования работающих в этих сферах компаний, отметил он.
«Если мы говорим о железных дорогах, нам необходимо реформировать железнодорожные компании, трансформировать их, и мы это делаем. Если мы говорим о цифровой взаимосвязанности, нам нужна хорошая телекоммуникационная компания. Мы должны её трансформировать», — добавил вице-премьер.
Также Кучкаров подчеркнул необходимость реформирования авиакомпаний для развития авиационной сферы. Власти намерены провести глубокую трансформацию компаний в регулируемых секторах, относящихся к сфере взаимосвязанности.
«Например, в следующем году мы планируем IPO Uzbekistan Airways. Также в следующем году — IPO „Узбектелекома“. В 2028 году, возможно, в 2029 году, — все компании, имеющие отношение к взаимосвязанности», — заявил он.
До этого на совещании у Шавката Мирзиёева 15 июня рассматривались планы по ускорению трансформации национального авиаперевозчика и его подготовке к выходу на мировой рынок капитала. Речь шла о планах до конца текущего года реализовать через международное IPO 15−20% акций компании.
Минэкономфин на предыдущей неделе внес Uzbekistan Airways в реестр из 425 компаний, имеющих статус общественно значимых организаций. Согласно действующим требованиям, с 1 января 2027 года компания должна будет официально перевести бухгалтерский учет на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО). До конца 2028 года требуется начать публикацию финансовой отчетности вместе с аудиторскими заключениями.
Ранее Spot писал о планах привлечь от $10 млрд финансирования для узбекистанского бизнеса на рынке капитала.