Soliq qo‘mitasi bank siri va P2P-o‘tkazmalari monitoringi bo‘yicha Markaziy bank bildirgan pozitsiyaga munosabat bildirdi.
8-iyul kuni Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev Kursiv Uzbekistan nashriga yirik miqdordagi P2P-o‘tkazmalar to‘g‘risidagi ma‘lumotlarni soliq organlariga taqdim etish to‘g‘risidagi taklif etilayotgan norma Konstitutsiyaga zid kelishini bildirgan edi.
Taʼkidlanishicha, loyihaning amalga oshirilishi fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlari buzilishiga, naqd puldan foydalanishning ko‘payishiga, mablag‘larning bank tizimidan norasmiy muomalaga chiqib ketishiga va yashirin iqtisodiyot ko‘lamining ortishiga olib kelishi mumkin.
Bundan tashqari, Markaziy bank bu naqd va naqdsiz hisob-kitoblar hajmi o‘rtasidagi farqni kuchaytirishi mumkin, deb hisoblaydi.
Regulyator, shuningdek, me‘yoriy hujjat loyihasi Soliq qo‘mitasi tomonidan ishlab chiqilganini, Markaziy bankning o‘zi esa ma‘lumotlarni uzatish uchun nima uchun oyiga 500 BHM (206 mln so‘m) miqdoridagi chegara tanlangani haqida ma‘lumotga ega emasligini ta‘kidladi.
Qo‘mita bayonotida qayd etilishicha, banklar bilan har qanday axborot almashinuvi faqat qonunchilik doirasida, bank sirini saqlash, shaxsga doir ma‘lumotlarni himoya qilish va fuqarolarning bank tizimiga bo‘lgan ishonchini ta‘minlash sharti bilan amalga oshirilishi lozim.
Ta‘kidlanishicha, Konstitutsiyaning 41-moddasida bank operatsiyalari, omonatlar va hisobvaraqlar sirining qonun bilan kafolatlanishi belgilangan. Ushbu masalalar “Bank siri to‘g‘risida"gi qonun hamda Soliq kodeksi bilan tartibga solinadi.
Xususan, “Bank siri to‘g‘risida"gi qonunga ko‘ra, bank mijozining soliqqa oid ma‘lumotlari qonunchilikda belgilangan tartibda soliq organlariga taqdim etilishi mumkin.
Soliq kodeksida ham banklarning bunday ma‘lumotlarni faqat qonunchilikda nazarda tutilgan hollarda va tartibda taqdim etish majburiyati belgilangan.
Shu bilan birga, Soliq qo‘mitasi jismoniy shaxslar o‘rtasidagi P2P-o‘tkazmalar o‘z-o‘zidan soliq solish obyekti hisoblanmasligi va bu fuqarolarning shaxsiy o‘tkazmalari ustidan ommaviy nazorat o‘rnatilishini anglatmasligini ta‘kidladi.
Qayd etilishicha, loyihaning maqsadi banklar bilan o‘zaro axborot almashuvining xavfsiz, aniq va xalqaro amaliyotga mos mexanizmini shakllantirishdan iborat.
Qo‘mita loyiha bo‘yicha jamoatchilik muhokamasi yakunlanganini bildirib, kelib tushgan barcha takliflar, jumladan Markaziy bankning pozitsiyasi ham o‘rganilib, shundan so‘ng tegishli xulosalar chiqarilishini ma‘lum qildi.
Iyun oyi oxirrog‘ida Soliq qo‘mitasi banklar tomonidan yuridik va jismoniy shaxslarning hisobvaraqlari yoki omonatlariga oid axborotlarni soliq organlariga taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasini jamoatchilik muhokamasiga qo‘ygandi.
Undagi asosiy takliflardan biri — jismoniy shaxslarning bank kartalariga boshqa fuqarolarning (yaqin qarindoshlar bundan mustasno) kartalari yoki elektron hamyonlaridan bir oy davomida katta miqdorda pul kelib tushishi holatlari yuzasidan ma‘lumot almashishdir.
Yaʼni, idora banklarga yuridik shaxslarning 412 mln so‘mdan, YTT va o‘zini o‘zi band qilganlarning esa 206 mln so‘mdan yuqori operatsiyalari haqidagi ma‘lumotlarni taqdim etish majburiyatini yuklashni rejalashtirgan edi.
Loyiha ijtimoiy tarmoqlarda muhokamalarga sabab bo‘lgach, qo‘mita izoh berib, P2P-o‘tkazmalariga oid ma‘lumotlarni olish bank siri va daxlsizlikni buzmasligini bildirdi.
Qo‘mitaga ko‘ra, hujjat soliq organlariga yangi vakolatlar bermaydi, bank sirini bekor qilmaydi va fuqarolarning hisobvaraqlariga erkin kirish imkoniyatini nazarda tutmaydi.
Spot keyinroq jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan qaror loyihasi ostidagi foydalanuvchilarning fikrlarini o‘rganib, asosiy dalillarni bir nechta mavzuli bloklarga ajratgandi.
Avvalroq prezident Toshkent xalqaro moliya markazi to‘g‘risidagi Konstitutsiyaviy qonunni imzolagandi.

Налоговый комитет прокомментировал критику Центрального банка в отношении проекта постановления, предусматривающего передачу банками налоговым органам информации о крупных P2P-переводах. Соответствующее заявление опубликовано в Telegram-канале.
В ведомстве заявили, что с уважением относятся к позиции регулятора и подчеркнули: обмен информацией с банками должен осуществляться исключительно в рамках закона с соблюдением банковской тайны, защиты персональных данных и доверия граждан к банковской системе.
Поводом для дискуссии стал проект постановления Кабинета министров, опубликованный для общественного обсуждения. Документ предусматривает передачу банками налоговым органам информации о счетах и вкладах клиентов, а также сведений о поступлениях на банковские карты физических лиц, если в течение месяца сумма переводов от других физических лиц (за исключением близких родственников) достигнет или превысит 500 БРВ (206 млн сумов).
В Налоговом комитете подчеркнули, что P2P-переводы между физическими лицами сами по себе не являются объектом налогообложения, а речь не идет о массовом контроле личных переводов граждан.
«Суть разработанного проекта заключается в формировании безопасного, понятного и соответствующего международной практике формата взаимодействия с банками», — заявили в ведомстве.
Комитет также напомнил, что возможность предоставления банками сведений налоговым органам предусмотрена действующим законодательством. В частности, статья 41 Конституции гарантирует тайну банковских операций, вкладов и счетов, однако порядок раскрытия такой информации регулируется законом «О банковской тайне» и Налоговым кодексом. Закон о банковской тайне допускает предоставление сведений налоговым органам по вопросам налогообложения клиентов, а Налоговый кодекс устанавливает обязанности банков по передаче информации в случаях, предусмотренных налоговым законодательством.
Ранее Центральный банк выступил против проекта. Заместитель председателя ЦБ Аброрхужа Турдалиев заявил, что предлагаемая норма противоречит статье 41 Конституции и закону «О банковской тайне».
По мнению регулятора, реализация проекта может привести к нарушению конституционных прав граждан, росту использования наличных, оттоку средств из банковской системы в неофициальный оборот и увеличению масштабов теневой экономики.
В Центробанке также отметили, что ранее уже направляли Налоговому комитету свои замечания и не располагают информацией о причинах выбора порога именно в 500 БРВ. Вместе с тем регулятор подчеркнул, что в банковской системе уже действуют современные механизмы защиты банковской тайны и персональных данных.
Общественное обсуждение проекта завершилось 8 июля. В Налоговом комитете сообщили, что все поступившие предложения, включая замечания Центрального банка, будут внимательно изучены, после чего будут сделаны соответствующие выводы. Таким образом, документ пока не принят и может быть доработан по итогам обсуждения.
До этого Spot изучил мнения граждан по проекту постановления Кабмина и сгруппировал основные аргументы в несколько тематических блоков. Также редакция приводила подробную позицию Налогового комитета.