Farmonga ko‘ra, 2027−2030-yillarda kichik va o‘rta biznesda startaplarni qo‘llab-quvvatlash va innovatsiyalarni joriy etishga qaratilgan “Kelajak tadbirkori” dasturi amalga oshiriladi. Milliy venchur fondi UzVC ustuvor va yuqori salohiyatga ega sanoat tarmoqlaridagi startaplarni moliyalashtiradi.
Dastur doirasida 8 ta yo‘nalishdagi loyihalarga mablag‘ ajratiladi: elektrotexnika, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, qurilish materiallari, suv va energiya tejamkorligi, qishloq xo‘jaligi hamda aerokosmik soha.
Shuningdek, farmonda har bir yo‘nalish bo‘yicha qo‘llab-quvvatlanadigan aniq sohalar ham belgilangan:
1. Elektrotexnika — elektronika va uning komponentlari, sanoat datchiklari, “aqlli” hisoblagich va qurilmalar, “aqlli uy” va “aqlli shahar” yechimlari.
2. Mashinasozlik — robototexnika, mashinasozlik yechimlari, sanoat avtomatizatsiyasi, avtonom transport, qishloq xo‘jaligi texnikasi, uchish apparatlari va ularning qismlari.
3. Farmatsevtika — biotexnologiyalar, farmatsevtik substansiyalar, tayyor dori vositalari, tibbiy texnika va mahsulotlar.
4. Kimyo sanoati — yangi turdagi o‘g‘itlar, biopolimerlar, nanomateriallar, funksional qoplamalar, akkumulyator va elektronika ishlab chiqarish uchun yechimlar.
5. Qurilish materiallari — kompozit va energiya tejamkor materiallar, qurilish robototexnikasi.
6. Suv va energiya tejamkorligi — sun’iy intellekt yordamida sug‘orish, sizib chiqishlarni aniqlash, suvni tozalash va qayta ishlatish, “aqlli” tarmoqlar, akkumulyatorlar, quyosh panellarini monitoring qilish, energiya tejamkor texnika.
7. Qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar — avtonom tizimlar, tahliliy texnologiyalar, resurslarni tejaydigan ishlab chiqarish yechimlari.
8. Aerokosmik soha — dronlar, uchish apparatlari, sun’iy yo‘ldoshlar va ularning komponentlari, geoinformatsion tizimlar, masofadan zondlash.
Har yili ustuvor yo‘nalishlardagi 30 tagacha startap loyihasi moliyalashtiriladi va ularga “regulyator qumdoni"dan foydalanish imkoniyati beriladi. Loyihalar ochiq tanlov asosida saralab olinadi.
Har bir loyihaga 3 yil muddatga 5 mlrd so‘mgacha foizsiz va garovsiz mablag‘ ajratiladi. Keyinchalik ushbu mablag‘ korxonadagi ulushga aylantirilishi yoki SAFE shaklida investitsiya qilinishi mumkin.
Davlat ulushi 49% dan oshmaydi, ta’sischilar esa uni bozor qiymatida sotib olish huquqiga ega bo‘ladi. Davlat ulushini sotishdan tushgan mablag‘lar yangi startaplarni moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Farmonda startaplarga xususiy investitsiyalarni rag‘batlantirish choralari ham belgilangan. Yagona elektron platformada ro‘yxatdan o‘tgan startaplarning ustav kapitaliga mablag‘ kiritgan jismoniy shaxslarga “startap-investor” (biznes farishtasi) maqomi beriladi.
Startap-investorning loyihadagi ulushini kamida 3 yil saqlagan holda sotishdan olgan daromadi jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Avvalroq Spot biznesga dual ta‘limni tashkil etish uchun 5 mlrd so‘mgacha kredit berilishi haqida yozgandi.
Har 1 mlrd so‘m kredit uchun tashkilot besh nafar texnikum o‘quvchisini amaliyotga, bir nafar bitiruvchini esa ishga qabul qilishi kerak.

Как ранее сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев утвердил меры по выполнению задач, обозначенных на открытом диалоге с бизнесом.
Согласно указу президента, в 2027—2030 годах для поддержки стартапов и внедрения инноваций в малом и среднем бизнесе будет реализована программа «Келажак тадбиркори». Национальный венчурный фонд UzVC предоставит финансирование стартапам в приоритетных и обладающих высоким потенциалом отраслях промышленности.
В рамках программы будут выделяться средства на инициативы в 8 отраслях: электротехника, машиностроение, фармацевтика, химическая отрасль, стройматериалы, водо- и энергосбережение, сельское хозяйство и аэрокосмическая сфера.
Также в указе обозначается перечень конкретных направлений внутри каждой отрасли:
- в электротехнике — электроника и ее компоненты, промышленные датчики, «умные» счетчики и устройства, решения для «умных» домов и городов;
- в машностроении — робототехника, машиностроительные решения, промышленная автоматизация, автономный транспорт, агротехника, летательные аппараты и их детали;
- в фармацевтике — биотехнологии, фармацевтические субстанции, готовые лекарства, медицинская техника и товары;
- в химпроме — новые удобрения, биополимеры, наноматериалы, функциональные покрытия, решения для производства батарей и электронной промышленности;
- в сфере стройматериалов — композитные и энергосберегающие материалы, строительная робототехника;
- в сфере водо- и энергосбережения — полив с использованием искусственного интеллекта, выявление утечек, очистка и повторное использование воды, «умные» сети, аккумуляторы, мониторинг солнечных панелей, энергоэффективная техника;
- в сфере сельского хозяйства и агротехнологий — автономные системы, аналитические технологии, ресурсосберегающие решения для производства продукции;
- в аэрокосмической сфере — дроны, летательные аппараты, искусственные спутники и компоненты к ним, геоинформационные системы, дистанционное зондирование.
Ежегодно до 30 стартап проектов в приоритетных направлениях смогут получить финансирование и доступ к «регуляторной песочнице». Их отбор будет проводиться на открытой конкурсной основе.
В каждый проект будут вноситься инвестиции до 5 млрд сумов в форме беспроцентного и беззалогового займа на 3 года с дальнейшим обменом на долю в предприятии, либо в форме SAFE.
Государственная доля не должна превышать 49%, при этом учредители получают право ее выкупа по рыночной стоимости. Средства от конвертации и реализации госдолей будут направлены на финансирование новых стартап-проектов.
Также указ включает меры по стимулированию частных инвестиций в стартапы. Физлица, внесшие средства в уставный капитал зарегистрированных на Единой электронной платформе экосистемы стартапов (в том числе по договору SAFE или конвертируемого займа), получат статус «стартап-инвестора» (бизнес-ангела, Business Angel).
Доходы «стартап-инвестора» от реализации своих долей в проектах освобождаются от налога на доходы физлиц при условии, что они принадлежали инвестора минимум 3 года.